W Konkursie „Projekt z klasą”
oddano ponad 276 000 głosów!

10 maja 2011 roku tysiące nauczycieli i uczniów z całej Polski wstrzymały oddech! Tego dnia, punktualnie o godzinie 12:00 na stronie www.projektzklasa.pl opublikowaliśmy oficjalne wyniki konkursu „Projekt z klasą”. Emocje sięgnęły zenitu! Popularność konkursu przerosła nasze najśmielsze oczekiwania! Nagrody w postaci Grantów Nowej Ery to niepowtarzalna szansa na wdrożenie projektów w życie, a tym samym okazja do realizacji edukacyjnych marzeń.

W jaki sposób, wśród tak dużej liczby interesujących pomysłów – opracowanych często z niezwykłym rozmachem - wybrać ten jeden, który otrzyma nagrodę główną - grant w wysokości 5000 zł? Narady Komisji Konkursowej były długie, ale w końcu zdecydowaliśmy się uhonorować projekt, który zwrócił naszą uwagę już na samym początku konkursu.


Budowa profesjonalnego symulatora lotniczego w szkolnej sali? Czemu nie! Marzenia mają wielką moc sprawczą, a w połączeniu z niecodzienną edukacyjną pasją – nawet „bujanie w obłokach” może okazać się twórcze i pouczające!

Zwycięski projekt gimnazjalistów z Sierakowic pt. „Śladami Dedala – budowa symulatora lotniczego. Nowa Era symulacji lotniczej w Gimnazjum w Sierakowicach” uświadamia, że potrzeba realizowania pasji powinna odbywać się w oparciu o edukacyjne wyzwania. Nieprzypadkowo młodzież postawiła sobie za wzór postać Dedala. Jego pracowitość i posiadana wiedza były gwarancją realizacji marzeń. Nawet tych z pozoru nieosiągalnych!

Aby móc choć przez chwilę „pobujać w obłokach”, trzeba twardo stąpać po ziemi! Przedsięwzięcie jest bardzo pracochłonne, ale dla pasjonatów lotnictwa to prawdziwe wyzwanie! Koło Symulacji Lotniczych działające w Gimnazjum im. J. Piłsudskiego w Sierakowicach pod okiem nauczyciela historii Adriana Klawikowskiego swoim zaangażowaniem i pomysłowością przekonało nas, że nadesłana przez nich praca posiada wszystkie cechy zwycięskiego projektu, a grant w postaci 5000 zł stworzy nowe możliwości rozwijania lotniczych pasji. W pierwszym rzędzie umożliwi skonstruowanie panoramicznej kabiny i zastosowanie nowoczesnych elementów awioniki (systemów sterowania oraz urządzeń nawigacyjnych). Ufamy, że będzie to udany start do wdrażania wymarzonych profesjonalnych rozwiązań i zdobywania przez uczniów nowych umiejętności.


Serdecznie gratulujemy szkole aktywnego wspierania uczniowskich pasji, nauczycielowi umiejętności połączenia nauki z przygodą, a uczniom otwartych umysłów i chęci działania! Cieszymy się, że to właśnie konkurs „Projekt z Klasą” stał się inspiracją do odważnych pomysłów i przyczyni się do powstania nowych edukacyjnych możliwości w sierakowickim gimnazjum.

Komisja Konkursowa Nowej Ery wysoko oceniła:
kreatywność i ambitność założeń
Nie mamy wątpliwości, że założenia projektu są ambitne – wymagają bowiem od uczniów systematycznego pogłębiania wiedzy z wielu dziedzin: elektronika, mechatronika, matematyka, geografia, fizyka, język angielski, meteorologia, nawigacja lotnicza - taki wachlarz możliwości sprzyja odkrywaniu talentów i rozwijaniu pasji, a dla szkoły oznacza pozyskanie nowoczesnych metod dydaktycznych;
cele
Zbudowanie profesjonalnego symulatora lotów, który będzie służył uczniom przez kolejne lata – być może jesteśmy świadkami narodzin prawdziwego „centrum szkoleniowego” dla młodych pasjonatów lotnictwa!
zaangażowanie uczniów
Młodzież z Sierakowic zdobyła serca internautów, którzy oddali na ten projekt najwięcej głosów. Promocja projektu była przemyślana i bardzo precyzyjna – począwszy od szkolnych gazetek tematycznych, poprzez informacje na stronie internetowej koła (www.ksl.cassubian.pl) oraz gimnazjum (www.gimnazjum.sierakowice.pl) aż po komunikaty dla lokalnej społeczności (przy udziale Urzędu Gminy oraz lokalnych mediów). Ogromna „fala” poparcia napłynęła od „Lotniczej Polski” – jak nazywa hobbystów i pasjonatów lotnictwa inicjator i opiekun projektu - Adrian Klawikowski. W tym środowisku nastąpiła prawdziwa mobilizacja sięgająca daleko poza granice Polski.
elementy stanowiące o unikatowości
Będzie to jedyny w Polsce symulator tego typu zbudowany przez gimnazjalistów! Sama jego budowa i uruchomienie wymagają ogromnej wiedzy z wielu dziedzin. Na stronie www.ksl.cassubian.pl możemy śledzić kolejne etapy realizacji projektu.

Zobacz, jak młodzież z Sierakowic rozwija swoją pasję – poznaj zdobywcę Nagrody Głównej 5000 zł w konkursie „Projekt z klasą” na najlepszy projekt edukacyjny!
dowiedz się więcej »Podczas, gdy Komisja Konkursowa czytała uważnie każdy projekt i debatowała nad przyznaniem Nagrody Głównej, strona www.projektzklasa.pl przeżywała prawdziwe „oblężenie”. Internauci mogli bowiem wybrać dziesięciu swoich faworytów, którzy otrzymają po 3000 złotych! To pierwszy taki konkurs, podczas którego każdy miał szansę zapoznać się ze zgłoszonymi projektami edukacyjnymi i zagłosować on-line. Nie było skomplikowanych i tajemniczych kryteriów wyboru. Liczyła się pomysłowość i zaangażowanie Drużyn Projektowych, które zachęcały do wspierania swoich pomysłów.

Piszący do nas nauczyciele byli zachwyceni pomysłowością i entuzjazmem uczniów, którzy z pasją i zaangażowaniem promowali swoje projekty daleko poza murami szkoły. W ten sposób projekt edukacyjny przestał być wyłącznie metodą aktywizującą czy nowym „obowiązkiem” w gimnazjum, ale stał się prawdziwą edukacyjną przygodą.

To właśnie zdobywanie wiedzy i umiejętności w ciekawy sposób, współpraca w grupie, poszukiwanie nowych zainteresowań i talentów, a także budowanie w uczniach poczucia, że „chcieć to móc”, a nauka jest fascynująca, leżały u podstaw programu „Projekt z klasą”. Nauczyciele podkreślali również, że „Projekt z klasą” stał się doskonałą okazją do integracji z lokalną społecznością, a także do zaprezentowania szkoły w mediach i na forum ogólnopolskim.

Zgodnie z regulaminem głosowanie zostało zakończone 30 kwietnia, a 10 maja w samo południe przedstawiliśmy oficjalną listę zwycięzców. 10 Drużyn Projektowych otrzymało Granty Nowej Ery w wysokości 3000 zł każdy. Teraz przed nimi szansa na realizację zaplanowanych działań!

Nie rozstajemy się jeszcze z laureatami konkursu. Będziemy śledzić ich postępy w realizacji zwycięskich projektów i podziwiać osiągnięte efekty. Dowiemy się, co podczas działań przyniosło im największą satysfakcję, czego nowego udało się nauczyć, a co zmienić na lepsze.

   Poznaj Laureatów konkursu „Projekt z klasą”
 
Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone