Liczba głosów: 196

Projekt nr 01220
Przez mikrofon do "Zemsty"

Projekt edukacyjny

Opis projektu

Projekt zakłada nagranie audiobooka z utworem Aleksandra Fredry pt. "Zemsta". Ten XIX - wieczny utwór ma szansę nabrać nieco współczesnego charakteru i ukazać swe ponadczasowe oblicze dzięki interpretacji uczniów klas gimnazjalnych.  

Przygotowanie wersji dźwiękowej dramatu Fredry składa się z kilku etapów. Uczniowie klasy II i III gimnazjum skupieni na zajęciach artystycznych w grupie teatralnej pracują nad scenariuszem słuchowiska, prowadzą próby czytania dramatu, doskonalą warsztat aktorski i umiejętność artykulacji. W szczególności dbają o intencję i właściwą intonację, mając świadomość, że słuchowisko pozbawione jest środków wizualnych. Jednocześnie przygotowują szkolny konkurs wiedzy o Zemście dla uczniów klas siódmych i gimnazjalnych, by zachęcić do dokładnego zapoznania się z obowiązkową lekturą szkolną. Przygotowują także wieczór literacki dla osób współpracujących z grupą -  zaprzyjaźnionych aktorów, muzyków, rodziców, nauczycieli i uczniów - by zgromadzić fundusze na wynajęcie studia nagrań. Ostatnimi etapami projektu są: nagranie audiobooka i promocja płyty CD z lekturą szkolną w interpretacji rówieśników jako pomocy dydaktycznej dla uczniów klas VII i II-III gimnazjum. Uczestnicy projektu uczą się, ucząc innych.  

Cele projektu

- Zainteresowanie uczniów twórczością A. Fredry;

- Przedstawienie uczniom lektury szkolnej w przystępny, ciekawy sposób;

- Rozwijanie umiejętności analizy i interpretacji tekstu literackiego;

- Kształcenie umiejętności pracy głosem;

- Doskonalenie poprawności artykulacyjnej;

- Kształcenie umiejętności pracy z mikrofonem.

Elementy unikatowe

Projekt zakłada możliwość oddziaływania na wielu uczniów - audiobook z lekturą szkolną w interpretacji rówieśników może być pomocą dydaktyczną dla uczniów klas VII i II-III gimnazjum - niezwiązanych ze Społecznym Zespołem Przedszkolno - Szkolnym 101.

Formą zachęcenia uczniów do kontaktu z dramatem Fredry i jednocześnie sposobem promocji audiobooka jest szkolny konkurs wiedzy o "Zemście" dla klas siódmych i gimnazjalnych.

Ważnym aspektem pracy nad dykcją jest opieka logopedki medialnej na co dzień pracującej z grupą.

Miejsce i czas realizacji

Projekt realizowany będzie w Społecznym Zespole Przedszkolno - Szkolnym 101 w Olsztynie i zaprzyjaźnionym studiu nagrań. Rozpocznie się w listopadzie 2017 roku, a zakończy w kwietniu 2018 roku. 
 

Wykorzystanie grantu

 Wydanie audiobooka na płycie CD

Galeria załączników

Pobierz poradnik o projekcie edukacyjnym

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
Małgorzata Siergiej

Szkoła:
Społeczny Zespół Przedszkolno-Szkolny 101 w Olsztynie, Olsztyn

Adres szkoły:
Mroza 25, 10-692
Olsztyn

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone