Liczba głosów: 69

Projekt nr 01192
Audible Dot - czytnik alfabetu Braille'a

Projekt edukacyjny

Opis projektu

Audible Dot jest przeznaczony dla osób nieznających lub dopiero uczących się alfabetu Braille’a, czyli pisma punktowego dla osób niewidomych. Podstawą, z której wyprowadza się cały system alfabetu jest sześciopunkt, nazywany znakiem tworzącym, który jest kombinacją sześciu wypukłych punktów ułożonych w dwóch kolumnach, po trzy punkty w każdej. Urządzenie będzie odczytywać tekst, który został zapisany w alfabecie Braille’a, a także pomagać osobom niewidomym się go uczyć – osoba będzie w stanie sprawdzić, czy dobrze odczytała i zinterpretowała zapisany wyraz, cyfrę, czy też ciąg wyrazów lub liczb.

 

Nasz projekt jest oparty na sześciu diodowych czujnikach odbiciowych – każdy z nich jest odpowiedzialny za sczytywanie jednego punktu tworzącego znak w alfabecie. Czujnik zasilany napięciem 5V wysyła swój odczyt do mikroprocesora, który go odpowiednio interpretuje, w zależności od odczytów pozostałych czujników. Audible Dot dzięki bazie danych będzie w stanie rozpoznać jaką literę lub cyfrę tworzy odpowiednia kombinacja punktów, a następnie korzystając z posiadanej bazy ułoży z nich wyraz lub liczbę. Później wyśle te dane do głośnika, dzięki czemu osoba niewidoma będzie nogła usłyszeć to, co zostało zapisane za pomocą (nie)słyszalnych kropek.

Cele projektu

  • pomoc w nauce alfabetu osobom niewidomym – osoba będzie w stanie sprawdzić, czy dobrze odczytała i zinterpretowała zapisany wyraz, cyfrę, czy też ciąg wyrazów lub liczb,
  • umożliwienie odczytania zapisu (dzięki wbudowanemu głośnikowi) w alfabecie Braille'a osobie, która go nie zna,
  • rozwijanie umiejętności prgramowania, projektowania 3D (obudowa urządzenia zostanie zaprojektowana i wydrukowana na drukarce 3D), a także zgłębienie problemów osób niewidomych.

Elementy unikatowe

  • mobilność czytnika, 
  • łatwość w obsłudze, 
  • kompaktowy kształt,
  • działanie niezależnie od warunków świetlnych - natężenia światła,
  • czytnik będzie niezależny od zewnętrznych źródeł energii - wbudowany akumulator,
  • wykorzystanie najnowszych, dostępnych technologii sprzętowych jak i komputerowych,
  • zastosowanie sześciu niezależnych od siebie czujników.

Miejsce i czas realizacji

Prace nad projektem rozpoczęły się na początku października - ich zakończenie planowane jest na koniec kwietnia, aby od maja móc przedstawiać efekt naszej pracy podczas konkursów.

Projekt realizujemy na zajęciach szkolnego koła robotyki.

Wykorzystanie grantu

Fundusze pochodzące z ewentualnej nagrody przeznaczymy na dalsze prace nad projektem - jego miniaturyzację oraz pokrycie kosztów wyjazdów na konkursy odbywające się na terenie Polski.

Galeria załączników

Pobierz poradnik o projekcie edukacyjnym

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
Honorata Buczkowicz

Szkoła:
Liceum Ogólnokształcące Politechniki Białostockiej, Białystok

Adres szkoły:
ul. Wiejska 45A, 15-351
Białystok

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone