Liczba głosów: 500

Projekt nr 01115
Zajęcia z druku oraz podstaw modelowania 3D dla uczniów SP.

Projekt edukacyjny

Opis projektu

Pomysł na projekt "Zajęcia z druku oraz podstaw modelowania 3D dla uczniów szkół podstawowych" zrodził się podczas pracy członków małego koła druku 3D. Ugrupowanie to zostało założone przez uczniów Technikum Informatycznego im. Macieja Płażyńskiego w Pucku. Przyszłych informatyków do założenia koła zmotywował fakt, iż na wyposażeniu szkoły znajduje się drukarka 3D, która przez miesiące w ogóle nie była używana.

Dzięki pracy członków koła powstało wiele pomysłowych wydruków. Uczniowie za pomocą dostępnych środków wydrukowali m. in. w pełni sprawne instrumenty muzyczne, którymi zachwycała się duża część uczniów szkoły oraz kadry nauczycielskiej. Ten, jak i wiele innych projektów wzbudziły w uczniach chęć do dzielenia się wiedzą oraz zdobytym przez rok doświadczeniem z innymi. Przyszli informatycy postanowili zorganizować cykliczne zajęcia dla szkoły podstawowej. Za zgodą dyrekcji obu szkół, uczniowie TI zaczęli wdrażać swój projekt w życie.

Obecnie odbyło się już kilka spotkań dzieci z uczestnikami koła druku 3D. Terminy zajęć ustalane są przez dyrekcję. Dzieci uczą się na nich tworzyć proste modele 3D, a następnie obserwują jak za pomocą drukarki 3D można je wydrukować realny obiekt.

Na zajęciach prowadzonych przez uczniów TI powstał między innymi dron, kostka do gry oraz gra planszowa.

Projekt w ramach możliwości będzie poszerzany o dodatkowe dziedziny z zakresu modelowania oraz druku 3D. W planach jest zakupienie skanera 3D, który umożliwiłby dzieciom zeskanowanie np. ulubionej zabawki bądź przedmiotu i wydrukowania jego kopii za pomocą drukarki 3D.

Prezentację filmową naszego projektu można zobaczyć pod linkiem: https://www.youtube.com/watch?v=hKUYd-LuMBk

Cele projektu

Głównym celem projektu jest prowadzenie cyklicznych zajęć z druku oraz modelowania dla uczniów szkoły podstawowej. W ramach tego projektu wyróżnić można także inne, poboczne cele:

  • Zwiększenie świadomości uczniów szkoły podstawowej na temat nowych technologii.

  • Zapoznanie dzieci z drukiem 3D, który staje się coraz bardziej popularną dziedziną w przemyśle.

  • Poznanie możliwości urządzenia, jakim jest drukarka 3D, a także nauka jej podstawowej obsługi.

  • Zapoznanie dzieci z programami do tworzenia modeli 3D (3DBuilder, Thinkercad), które są na tyle proste, że zasadę działania zrozumieją nawet najmłodsze dzieci.

  • Zwiększenie umiejętności posługiwania się komputerem.

  • Nauka pracy w grupie.

Elementy unikatowe

Szkolenia z przestrzennego projektowania wykonywane przez uczniów szkoły średniej dla dużo młodszych kolegów są zjawiskiem niespotykanym w większości polskich szkół. Dzięki czynnemu zaangażowaniu młodzieży, możliwy jest rozwój kreatywnego myślenia oraz wykorzystanie nowości technologicznych wśród najmłodszych.

Nowością w polskiej edukacji byłoby wykorzystanie skanera 3D do prowadzenia zajęć związanych z trójwymiarowym modelowaniem.

Zajęcia te otwierają uczniom szkoły podstawowej szersze perspektywy na otaczający ich świat, co pozwala im ponieść się wyobraźni. Doświadczenie to wpłynie na sposób postrzegania rzeczy codziennego użytku i proces ich powstawania.


Miejsce i czas realizacji

Projekt realizowany jest od listopada 2017 r. w budynku Technikum Informatycznego im. Macieja Płażyńskiego w Pucku. Termin zakończenia projektu jest bliżej nieokreślony.

Wykorzystanie grantu

W przypadku uzyskania przez naszą szkołę grantu, zdobyte fundusze zostaną przeznaczone na zakup skanera 3D, który poszerzyłby wyposażenie szkolnego kółka druku 3D oraz zostałby wykorzystany na dalszych zajęciach dla uczniów szkoły podstawowej, którzy zostaliby zapoznani z jego obsługą oraz za jego pomocą tworzyliby własne wydruki.

Galeria załączników

Pobierz poradnik o projekcie edukacyjnym

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
Norbert Budzisz

Szkoła:
Zespół Szkół im. Macieja Płażyńskiego Sp. z o.o., Puck

Adres szkoły:
Przebendowskiego 12/1, 84-100
Puck

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone