Liczba głosów: 3004

Projekt nr 01013
D A R E K

Projekt edukacyjny

Opis projektu

Z tej strony zespół D A R E K., czyli piątka entuzjastów z Liceum Ogólnokształcącego w Kole im. Kazimierza Wielkiego. W skład naszej ekipy wchodzą: dwóch Bartków, Paweł, Łukasz i Adam. Ale czym jest w ogóle nasz projekt? Wdzięczną nazwę D A R E K przyjęliśmy, zainspirowani polską komedią „Job”. Co znaczy zatem skrót? -  „Domowy Asystent Rozwiązujący Ewentualne Kłopoty”. (Tak wiemy. Pokręcona nazwa ). Jest to system na wzór Jarvis’a, mający pomagać niepełnosprawnym w codziennym życiu (między innymi właśnie otwierać drzwi ). Z naszym Darkiem planujemy się komunikować za pomocą głosu, ewentualnie przez smartphona, zależnie od tego, co okaże się wygodniejsze. Postęp naszych prac będzie można podziwiać głównie poprzez fanpage’a na Facebooku lub Instagramie, oraz oglądając kanał na YouTubeTworząc ten projekt, będziemy mogli nie tylko zdobyć nową wiedzę i umiejętności, ale także przede wszystkim pomóc osobom, które mają trudności w codziennym życiu. 

Cele projektu

Naszym głównym celem jest stworzenie interfejsu do „porozumiewania” się z systemem D A R E K oraz zaprojektowanie i wykonanie jego pierwszego prototypu. Prócz otwierania drzwi (okien), zarządzania światłem lub ogrzewaniem, planujemy wzbogacić system o dodatkowe funkcje, na przykład kalendarza przypominającego o wizytach u lekarzy lub nawet o godzinach przyjmowania leków. System będzie można połączyć na przykład z gleukometrem, aby ostrzegał przed spadkami cukru, albo z urządzeniem monitorującym pracę serca, które po wykryciu zaburzeń wezwie pogotowie i poinformuje rodzinę, co zmniejszy czas potrzebny na udzielenie pomocy. Aplikacja ta będzie mogła podać dokładną lokalizację chorego na podstawie odczytu GPS. Chcemy także ułatwić pracę na komputerze osobom niepełnosprawnym,  które nie są w stanie samodzielnie obsługiwać komputera. Tu z pomocą przychodzi sterowanie głosem. Cały system będzie można obsługiwać przez proste komendy głosowe, dzięki czemu nie będzie wymagana nawet umiejętność obsługi smartphona lub komputera. Osobom zaznajomionym już z dorobkiem technologicznym naszej cywilizacji, zamierzamy zaprezentować przyjemną w obsłudze aplikację na telefon lub komputer. Jesteśmy już w drugiej klasie liceum, więc przez ostatnie kilka lat edukacji zdążyliśmy już zdobyć sporą wiedzę z dziedziny układów oraz budowy aplikacji, dzięki czemu budowa tego systemu jest w pełni realna. Byliśmy także na wykładach prowadzonych przez politechniki: poznańską, łódzką oraz warszawską. 

Nasza ekipa liczy sobie pięć osób, jesteśmy zatem w stanie efektywnie podzielić prace. Dzięki temu, że znamy się już od dłuższego czasu i wspólnymi siłami pokonywaliśmy już przeszkody stojące na naszej drodze, jesteśmy przekonani o powodzeniu projektu. Łączy nas przecież wspólny cel, który osiągniemy rzetelną pracą.

Elementy unikatowe

Wychodzimy z założenia, że „człowiek pełnię swoich możliwości pokazuje tylko wtedy, gdy pomaga drugiemu człowiekowi". Ta idea będzie nam przyświecać przez cały czas trwania naszego projektu, ponieważ robimy to głównie z myślą o innych. Dzięki dwóm drukarkom 3D (jedną stworzoną przez naszych starszych kolegów-wzięła udział we wcześniejszej edycji „Projekt z klasą”), nie musimy się martwić o części do urządzeń. W ekipie mamy dwóch „zapalonych” techników, doświadczonego grafika 3D, nieszablonowych programistów (w tym fanatyka Pythona) i osobę odpowiedzialną za rozgłos medialny. Chcemy szerzyć ideę pomagania drugiemu człowiekowi,  dlatego próbujemy dotrzeć do jak największej ilości osób zarówno przez portale społecznościowe, jak i media. Nie działamy według utartego szlaku. Nikt przed nami nie wychodził do osób niepełnosprawnych z podobną propozycją. W projekcie zakładamy kontakt z takimi osobami w celu lepszego przystosowania systemu. 

Miejsce i czas realizacji

Nasz projekt jest realizowany w Liceum Ogólnokształcącym im. Kazimierza Wielkiego w Kole, woj. wielkopolskie. Prace zaczęliśmy w październiku tego roku (2017r.), a zakończenie przewidujemy na koniec 2018r. Prototypowy system planujemy przetestować w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej.

Wykorzystanie grantu

Gdyby udało nam się wygrać, grant przeznaczylibyśmy na udoskonalenie naszego systemu oraz zakup urządzeń do niego potrzebnych. Na obecną chwilę mamy duży deficyt środków na zakup mechanizmów, a także filament do drukarki 3D.

Galeria załączników

Pobierz poradnik o projekcie edukacyjnym

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
Bartosz Dudek

Szkoła:
Liceum Ogólnokształcące w Kole, Koło

Adres szkoły:
Blizna 37, 62-600
Koło

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone