Liczba głosów: 46

Projekt nr 00491
"OGRÓD DLA MOTYLI - ratujemy polskie motyle

Projekt edukacyjny

Opis projektu

Motyle to najpiękniejsze, kolorowe i najbardziej różnorodne pod względem gatunkowym owady. Na świecie żyje około 170 tysięcy gatunków motyli, a w samej Polsce występuje tych bajecznie kolorowych stworzeń aż 3156 gatunków z 73 rodzin, z czego 163 to motyle dzienne. Motyle, to owady niezwykle ważne dla przyrody i całej ludzkości. Podobnie jak pszczoły pomagają one zapylać kwiaty. W przyrodzie istnieją określone gatunki roślin (np. wiciokrzew czy kielisznik), których kwiaty specjalnie przystosowały się do zapylania przez motyle. Ponadto gąsienice motyli stanowią pokarm dla zwierząt drapieżnych. Motyle biorą także udział w utrzymaniu równowagi biologicznej w przyrodzie, a dla nas, ludzi, są zwiastunem wiosny i doskonałym przykładem piękna przyrody. Niestety, przez nierozsądną działalność człowieka wiele z nich jest zagrożonych wyginięciem. Główną przyczyną zagrożenia dla motyli jest gęsta zabudowa miast, mała ilość rabat kwiatowych, stosowanie środków chemicznych do nawozu pól i łąkach, a także mała różnorodność gatunkowa sadzonych w miastach roślin. Warto więc pomyśleć o tych pięknych owadach i w swoim wymarzonym, przyszkolnym ogrodzie urządzić dla nich azyl. Motyle dzięki temu zagoszczą u nas na stałe, a wszyscy uczniowie oraz przychodzący goście będą mogli się cieszyć ich wyjątkową urodą. W tym właśnie celu młodzi, kreatywni i aktywni uczniowie ze szkolnego zespołu o nazwie „Eko-Kornelowcy” postanowili zrealizować swoje marzenia i pomóc gatunkom motyli zagrożonych wyginięciem. 

Projekt uczniowie przygotują w szkole podczas zajęć koła ekologiczno-przyrodniczego. Metody i formy realizacji projektu to: metoda projektu, praca w grupach, burza mózgów, praca twórcza, praca z literaturą przyrodniczą, panel dyskusyjny. W pierwszej kolejności opiekun zespołu zapozna uczniów z projektem, jego celami oraz harmonogramem działań. Następnie uczniowie w grupach zaprojektują swój wymarzony ogród uwzględniając poszczególne elementy:

 - Projekt rabat kwiatowych wabiących motyle.

- Projekt domków dla motyli. Postawienie domków dla motyl czyli stworzenie odpowiedniego azylu w każdej porze roku. Latem domek posłuży motylom jako schronienie przed deszczem i wiatrem, a w okresie hibernacji stanie się bezpiecznym miejscem, w którym będą one mogły przetrwać ten trudny czas w czasie rozwoju. Domek powinien być dodatkowo wyposażony w pojemniczki na wodę i owoce, którymi można dokarmiać motyle. Wnętrze domku warto wypełnić słomą, żeby owady miały dobre warunki podczas okresu hibernacji. Charakterystyczne podłużne dziurki, przez które owady będą wlatywać do środka ochronią je przed niebezpieczeństwem ze strony ptaków i myszy.

- Zaprojektowanie rozmieszczenia płaskich kamieni przeznaczonych do wygrzewania się motyli w słońcu.

- Projekt ławek dla uczniów do obserwacji motyli podczas zielonych lekcji przyrody, biologii, ekologii - miejsca do edukacji, relaksu i odpoczynku.

- Projekt świetlikowego ogrodu wśród naturalnego trawnika czyli świecących, punktowych lampek zasilanych światłem słonecznym.

- Projekt rabat dla motyli: utworzenie ulubionych dla motyli miejsc z odpowiednimi gatunkami roślin. Sadząc odpowiednie gatunki roślin można wabić je od wczesnej wiosny, aż do jesieni. 

Następnie odbędzie się prezentacja prac grupowych i wybór głównego projektu z możliwością wprowadzenia zmian. Kolejnym etapem będzie powstanie wspólnego, ostatecznego projektu przeznaczonego do realizacji.

Końcowym etapem projektowania będą zajęcia w terenie, miejscu planowanego ogrodu. Dzieci wykonają dokumentację zdjęciową, oznaczają gatunki roślin znajdujących się na wybranym terenie ( drzewa, krzewy), aby następnie wszystkie dane uwzględniają na makiecie projektu.

Wykonanie przestrzennej makiety ogrodu.

Etapy działań:

- Zgromadzenie potrzebnych materiałów ( kolorowa bibuła, karton, klej, farby, odpady wykorzystane do tworzenia makiety takie jak: butelki PET, pudełka, zakrętki).

- Zaprojektowanie rabat kwiatowych wabiących motyle – poznanie gatunków roślin, które kwitną wiosną, latem i jesienią – wykorzystanie do projektu materiałów z odpadów ekologicznych.

- Wykonanie na makiecie przestrzennych domków dla motyli oraz motyli z papieru.Poznanie cech morfologicznych motyli i ich ubarwienia - praca odbędzie się w grupach. Każdy zespół wykona swoje zadanie. Na koniec uczniowie zaprezentują swoje prace.

Podczas realizacji projektu uczniowie będą mogli się poznać (uczniowie są z różnych klas od 4 do 6) zintegrować, a także świetnie się bawić. Najważniejszym efektem realizacji projektu "Ogrodu dla motyli"  będzie powstanie nowego, zielonego miejsca przyjaznego dla uczniów,  mieszkańców Krakowa oraz nowego terenu dla motyli, którym chcemy pomóc, aby mogły przetrwać w zgiełku wielkiego miasta.Dzięki realizacji projektu młodzi ludzie zyskują poczucie większej pewności siebie i zdobędą cenne doświadczenia, przydatne podczas dalszej nauki.

Cele projektu

Cele projektu:

 Uwrażliwienie uczniów na piękno otaczającej nas natury poprzez obserwację i edukację przebiegającą tak, aby w przyszłości wykazywali oni ekologiczną postawę i przekazywali ją kolejnym pokoleniom. Włączenie do współpracy rodziców i władzy osiedla spowoduje, że powstałe przy szkole zielone miejsce dla motyli stanie się nie tylko przestrzenią do edukacji, ale także projektem pobudzającym ekologiczną świadomość wśród mieszkańców Krakowa.

Zwrócenie uwagi na edukację w zakresie zachowywania równowagi miedzy potrzebami ludzi, a środowiskiem. Poszerzenie wiedzy o korzyściach płynących z pracy owadów zapylających dla człowieka i środowiska. Pozananie krakowskich motyli, oznaczanie gatunków oraz stworzenie dokumentacji w postaci albumu o ginących i zagrożonych motylach.

Elementy unikatowe

"Ogród dla Motyli" będzie wyjątkowym miejscem do przeprowadzania zielonych lekcji dla wszystkich uczniów w szkole, a także dzieci z osiedlowych przedszkoli. Ogród ten będzie też świetnym miejscem do poznania ilości i różnorodności motyli zamieszkujących nasze miasto i jego okolice. Dzięki realizacji ogrodu dla motyli możliwe będzie poznanie ich zwyczajów, sposobu odżywiania się i ich ulubionych gatunków roślin, które zostaną zakupione i posadzone w ogrodzie. Uczniowie będą mogli zaobserwować również cykle rozwojowe motyli. Motyle dzięki temu zagoszczą u nas na stałe, a wszyscy uczniowie oraz przychodzący goście będą mogli się cieszyć ich wyjątkową urodą. W tym właśnie celu młodzi, kreatywni i aktywni uczniowie ze szkolnego zespołu o nazwie „Eko-Kornelowcy” postanowili zrealizować swoje marzenia i zaprojektowac miejsce dla pięknych i pożytecznych owadów oraz sadząc nowe rośliny pomóc gatunkom motyli zagrożonych wyginięciem.

Miejsce i czas realizacji

Projekt będzie realizowany w Szkole Podstawowej nr 129 w Krakowie podczas zajęc koła ekologiczno-przyrodniczego. Projektowanie makiety rozpoczniemy od połowy listopada 2017 roku, a zakończymy w grudniu. Realizacja przyszkolnego ogrodu rozpocznie się w marcu 2018 roku.

Wykorzystanie grantu

Wygrana pomoże nam w realizacji przyszkolnego "Ogrodu dla Motyli" oraz wyjścia zespołu uczniów do Ogrodu Botanicznego w celu poznania odpowiednich gatunków roslin, które posadzimy na utworzonych rabatach kwiatowych. Będziemy mogli zakupić odpowiednie sadzonki roślin i inne potrzebne materiały do wykonania rabat kwiatowych dla motyli.

Galeria załączników

Pobierz poradnik o projekcie edukacyjnym

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
Maria Nowak

Szkoła:
Szkoła Podstawowa nr 129 im. Kornela Makuszyńskiego, Kraków

Adres szkoły:
Os. Na Wzgórzach 13 A, 31-722
Kraków

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone