Liczba głosów: 505

Projekt nr 00367
"Ciamciaramcia". ZAMIEŃ ENERGETYKI NA ZDROWE NAWYKI!

Projekt edukacyjny

Opis projektu

Projekt "Ciamciaramcia" zrodził się podczas jednej z lekcji wychowawczych, na których poruszony został problem spożywania tzw "energizerów" przez uczniów naszej klasy. Jeden z uczniów stwierdził, iż "lepiej wypić soczek ciamciaramcia, aniżeli TO świństwo". I to był wielki pooczątek naszego projektu. Na kolejnej lekcji grupa uczniów przygotowała referat na temat szkodliwości tych napojów  i ich wpływu na organizm młodego człowieka. Kolejnym zaś pomysłem było przygotowanie akcji "Ciamciaramcia. Zamień energetyki na zdrowe nawyki"- czyli przygotowanie różnorodnych soków owocowo-warzywnych i rozdawanie ich uczniom naszej szkoły ( klasy 5,6,7 SP oraz 2 i 3 Gimnazjum) wraz z prelekcją na temat "energizerów". Akcję  uczniowie przeprowadzili 8 Listopada- w Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Finał naszych działań przypadnie 7 kwietnia 2018 kiedy to wspólnie z rodzicami pragniemy zorganizować po raz pierwszy w gminie obchody Światowego Dnia Zdrowia, które zyskałyby charakter cykliczny. Zastosowane metody pracy podczas tworzenia projektu : burza mózgów - uczniowie wspólnie wymyślali nazwę projektu oraz działania, które będą najskuteczniejsze; metody integracyjne - klasa wspólnie dzieliła się zadaniami w projekcie; panele dyskusyjne- klasa wyrażała swoje opinie, dyskutowała nad pomysłami i korygowała różne rozwiązania- dzięki temu uczniowie sami wcielili takie metody jak metoda pracy we współpracy i grupowego podejmowania decyzji, metoda planowania oraz metoda ewaluacji. Dzięki tym metodom uczniowie nabyli nowe umiejętności w komunikacji interpersonalnej, nauczyli się jak stworzyć i zrealizować projekt. Ponadto uczniowie poznali nowe walory smakowo-zdrowotne warzyw i owoców oraz nauczyli się jak obsługiwać sokowirówkę oraz blender. Podczas akcji przeprowadzonej w szkole 8.11.2017 ponad 100 uczniów dowiedziało się bardzo wiele na temat szkodliwości napojów energetycznych oraz przekonali się , że ani szpinak ani jarmuż nie taki straszny...

Poniżej zamieszczamy link do naszej prezentacji z dotychczasowych działań:

https://drive.google.com/file/d/1vqPrVn5MT_sqxPN6ox-ss7GKwVvmbRnR/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/14mPAN0wcP3cAAR0y-AWgtDH9qN3XoYzY/view?usp=sharing

Cele projektu

Poprzez realizację projektu osiągniemy następujące efekty:

1. Wzrost świadomości młodych ludzi na temat szkodliwości  tzw"energizerów".

2. Promowanie zdrowego stylu życia i żywienia.

3. Zacieśnienie więzi uczeń- wychowawca- rodzic- społecznośc lokalna. 

4. Poprawa wśród uczniów realizujących projekt umiejętności współpracy, rozwiązywania konfliktów, podejmowania decyzji oraz negocjowania.

5. Wzrost zaangażowania środowiska lokalnego w kształtowanie kultury zdrowotnej. 

6. Wzbogacenie form współpracy z uczniami, rodzicami, nauczycielami i społecznością lokalną.

7. Osiąganie zamierzonych celów i płynąca z tego satysfakcja.

8. Stworzenie unikatowej kampani prozdrowotnej. 

Elementy unikatowe

"Ciamciaramcia". Zamień energetyki na zdrowe nawyki! to unikalny projekt, który mimo iż zrodził się spontanicznie to dotyka problemów współczesnej młodzieży i przede wszystkim znajduje na te problemy zdrowe, oryginalne i pyszne rozwiązanie. Jest to pierwsza tego typu akcja w naszej szkole. Pomimo, iż edukacja zdrowotna nie jest nam obca, to po raz pierwszy tak szeroko uczniowie klasy 2 b poruszyli temat "energizerów". Oprócz tego, że wielu młodych ludzi pozbędzie się ze swojej diety tych trujących napojów to poznają alternatywne , nowe i ciekawe źródła energii dla swego organizmu. Chcielibyśmy zwrócić uwagę na finał projektu tj. 7 kwietnia 2018 kiedy to wspólnie z rodzicami uczniów klasy 2 b zapoczątkujemy pierwsze gminne obchody Światowego Dnia Zdrowia. Akcji towarzyszyć będą konkurencje sportowe i oczywiście soki "Ciamciaramcia"- świeżo przygotowane przez klasę 2 b. Projekt będzie kontynuowany w kolejnych latach w każdy Światowy Dzień Zdrowia i będzie skierowany nie tylko do uczniów, ale również rodziców i społeczności lokalnej. 

Miejsce i czas realizacji

Projekt realizowany będzie w terminie 8 listopad 2017 - 7 kwiecień 2018.

Miejsce projektu to Szkoła Podstawowa w Dębowcu oraz miejscowość Dębowiec.

Wykorzystanie grantu

Dzięki wygranej będziemy mogli zakupić sokowirówkę do szkolnej kuchni, owoce na soki "Ciamciaramcia" - co pozwoli przeprowadzić akcję Światowego Dnia Zdrowia. W nagrodę za zaangażowanie i pomysłowość uczniowie - uczestnicy projektu będą mogli dofinansować wyjazd do aquaparku.  

Galeria załączników

Pobierz poradnik o projekcie edukacyjnym

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
Gabriela Trzeciak

Szkoła:
Publiczne Gimnazjum im. Gen. Kazimierza Pułaskiego w Dębowcu, Dębowiec

Adres szkoły:
Dębowiec 500, 38-220
Dębowiec

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone