Z przykrością zawiadamiamy, że w wyniku celowych działań osoby lub osób z zewnątrz, które próbowały w nieuczciwy sposób wpłynąć na wyniki głosowania w konkursie Projekt z klasą, w dniach 9-11 grudnia nasz serwer nie wysyłał linków aktywujących na czas lub wcale. W chwili obecnej serwer pracuje już bez zarzutu, a my podjęliśmy decyzję, że głosy oddane w tym terminie, ale nie potwierdzone linkiem aktywującym, zostaną zaliczone przez administratora jako poprawnie oddane głosy i doliczone do licznika każdego projektu. Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, by głosowanie mogło trwać dalej zgodnie z zasadami fair play. Jednocześnie przypominamy, że po zakończeniu głosowania, czyli po 15 grudnia, zgodnie z regulaminem konkursu nastąpi ponowna weryfikacja wszystkich oddanych głosów.

Zespół Projekt z klasą


Projekt nr 00348
Przydrożna Biblioteka zawsze otwarta!

Projekt edukacyjny

Opis projektu

Do klasy, w której realizowany jest projekt, uczęszczają uczniowie z trzech różnych dzielnic Raciborza: Brzezia, Markowic i Płoni. Uczniowie dojeżdżaja do szkoły gimbusem. Dzielnice te oddalone są od centrum ok. 5km. Podzieliliśmy się na trzy grupy (po 7-9 osób) i każda grupa w swojej dzielnicy stworzy Przydrożną Bibliotekę. Pomysł ten zrodził sie w czasie wakacji na Mazurach, gdzie odwiedziliśmy Muzeum Gałczyńskiego i tam właśnie zetknęlismy się z przydrożną biblioteką. Biblioteka tak nam się spodobała,  że postanowiliśmy stworzyc podobne w naszym mieście. Realizacja przedsięwzięcia składa się z kilku etapów działań:

1. Uzyskanie zgody właściciela gruntu na zlokalizowanie biblioteki na jego terenie. Uczniowie muszą ustalić, kto jest właścicielem posesji, dotrzeć do niego i otrzymać pisemną zgodę na postawienie biblioteki. W ramach tego działania uczniowie spotkali się z dyrektorem szkoły w Markowicach, księdzem w Brzeziu i osobą prywatną na Płoni.

2. Przygotowanie projektu biblioteki ze szczegółowym uwzględnieniem materiałów, z których ma być wykonana. Przedstawienie kosztorysu i pomysłu na zebranie środków finansowych (W tej części projektu pomoc zaoferowali rodzice).

3. Zgromadzenie materiałów i wykonanie biblioteki.

4. Przygotowanie ankiety na temat zainteresowań czytelniczych mieszkańców poszczególnych dzielnic.

5. Przeprowadzenie ankiety wsród mieszkańców (ankieta w rodzinach i wśród znajomych uczniów. Każdy uczeń przeprowadzi 20 ankiet wśród osób w różnym wieku - od przedszkolaków po dziadków)

6. Przygotowanie regulaminu korzystania z biblioteki.

7. Zamontowanie bibliotek w wyznaczonym miejscu.

8. Zgromadzenie książek (zgodnie z wcześniejszymi ankietami). Książki będą pochodzić głównie z biblioteczek domowych uczniów, ale zostanie także przeprowadzona zbiórka książek w całej szkole.

9. Uroczyste otwarcie. Planujemy wynająć autobus, by wszyscy uczestnicy projektu, rodzice, dyrekcja, nauczyciele oraz właściciele posesji, na których powstaną biblioteki, mogli uczestniczyć w uroczystym otwarciu. Powiadomione zostaną też lokalne media, by zainteresować naszym przedsięwzięciem jak największą liczbę osób. Uroczystość zaplanowaliśmy na kwiecień, kiedy to obchodzony jest Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich.

 O naszym projekcie będzie można także przeczytać na stronie gimnazjum i na facebooku.

Cele projektu

Projekt ma na celu propagowanie czytelnictwa, uświadomienie społeczeństwu, że "kto czyta, żyje podwójnie", że książka powinna towarzyszyć nam bez względu na wiek, płeć, wykształcenie czy wykonywany zawód. Cel projektu wpisuje się w priorytety MEN na rok szkolny 2016/2017.

Inicjatywa nasza, choć ryzykowna ze względu na duże prawdopodobieństwo zniszczenia naszych obiektów i kradzieży książek, ma wykształcić w społeczeństwie poszanowanie wspólnego dobra i współodpowiedzialność za nie. 

Projekt uczy zachowania się w urzędach, formułowania pism urzędowych, układania pytań ankietowych, regulaminu, planowania pracy, przygotowania projektu i kosztorysu, współpracy między uczniami i integracji ze społecznością lokalną.

Elementy unikatowe

Pomysł nasz należy do unikatowych, ponieważ znaleźliśmy zaledwie kilka takich bibliotek w całej Polsce, na Śląsku nie udało nam się znaleźć żadnej. Dotychczas inicjatywy tej podejmowali się zwykle dorośli, nasze biblioteki będą od początku do końca stworzone przez gimnazjalistów. Chcemy także pokazać, że młodzi ludzie czytają nie tylko lektury szkolne, ale mają szerokie zainteresowania czytelnicze, którymi chcą się dzielić z innymi. Nasz projekt nie kończy się w kwietniu, ale jego echa rozbrzmiewać będą jeszcze wiele miesięcy, a może lat (wierzymy w to głęboko!)

Miejsce i czas realizacji

Miejscem realizacji projektu jest Gimnazjum nr 2 w Raciborzu, ale także dzielnice miasta: Markowice, Brzezie i Płonia

Projekt rozpoczął się w październiku 2016r., trwał będzie do kwietnia 2017r.

Wykorzystanie grantu

Jeżeli nasz pomysł spodoba się, nagrodę wykorzystamy na zakup książek, ewentualnie potrzebnych materiałów do wykonania bibliotek oraz wynajęcie autobusu na uroczystość otwarcia Przydrożnych Bibliotek

Galeria załączników

Pobierz poradnik o projekcie edukacyjnym

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
imie nazwisko

Szkoła:
Gimnazjum nr 2 z Oddziałami Integracyjnymi i Sportowymi im. Czeslawa Miłosza, Racibórz

Adres szkoły:
Elżbiety 14, 47-400
Racibórz

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone