Z przykrością zawiadamiamy, że w wyniku celowych działań osoby lub osób z zewnątrz, które próbowały w nieuczciwy sposób wpłynąć na wyniki głosowania w konkursie Projekt z klasą, w dniach 9-11 grudnia nasz serwer nie wysyłał linków aktywujących na czas lub wcale. W chwili obecnej serwer pracuje już bez zarzutu, a my podjęliśmy decyzję, że głosy oddane w tym terminie, ale nie potwierdzone linkiem aktywującym, zostaną zaliczone przez administratora jako poprawnie oddane głosy i doliczone do licznika każdego projektu. Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, by głosowanie mogło trwać dalej zgodnie z zasadami fair play. Jednocześnie przypominamy, że po zakończeniu głosowania, czyli po 15 grudnia, zgodnie z regulaminem konkursu nastąpi ponowna weryfikacja wszystkich oddanych głosów.

Zespół Projekt z klasą


Projekt nr 00130
Grupa Filmowa TADEK

Projekt edukacyjny

Opis projektu

Projekt "Grupa Filmowa TADEK" ma na celu pokazanie młodemu pokoleniu, które dużą część swojego wolnego czasu spędza "w sieci", że w internecie można znaleźć wartościowe, edukacyjne treści przedstawione jednocześnie w interesujący sposób.

Zaletą projektu jest fakt, że program "Siłownia Umysłu" tworzony jest przez młodzież dla młodzieży, przez co zyskuje na autentyczności, a jednocześnie niektóre tematy mogą zainteresować osoby dorosłe i przekonać je do wykorzystywania internetu w poszukiwaniu wiedzy.

W dzisiejszym świecie istotne jest, aby wiedza podawana była w sposób skondensowany - zwięźle, konkretnie, szybko i atrakcyjnie. Dlatego formą przekazu jaką wybrano jest film. Jego dynamika pozwala przykuć uwagę widza, a jednocześnie przemycić ogromną ilość wiedzy.

Uczniowie zaangażowani w projekt przygotowując każdy odcinek od początku do końca, spędzają długie godziny na wyszukiwaniu informacji niezbędnych do stworzenia scenariusza, następnie pracują w zespołach zadaniowych w czasie nagrań oraz w studiu podczas obróbki materiału. Koniec pracy nad każdym z odcinków nieodzownie związany jest z promowaniem wyprodukowanego materiału wśród znajomych i kolegów za pomocą mediów społecznościowych.

Działająca w Grupie Filmowej Tadek młodzież to uczniowie technikum z klasy drugiej, trzeciej i czwartej, w różnych zawodach, m.in. Technik Budownictwa, Technik Systemów i Energetyki Odnawialnej, Technik Cyfrowych Procesów Graficznych, Technik Melioracji i Inżynierii Środowiska, a w ubiegłym roku szkolnym do GF Tadek należeli również uczniowie, którzy uzyskali tytuł Technika Drogownictwa.
Uczniowie ci nabywają umiejętności w zakresie wideofilmowania (m.in. obsługa specjalistycznego oprogramowania, praca kamery, obróbka dźwięku, etc.), jak również rozwijają swoje umiejętności interpersonalne oraz poszerzają swoją wiedzę zarówno z nauk humanistycznych, jak i ścisłych (jako przykładami możemy posłużyć się zrealizowanym odcinkiem o squash'u, gdzie uczniowie m.in. przybliżyli historię tego sportu oraz odcinkiem o Paradoksie Braessa, w którym uczniowie podejmą się wytłumaczenia zjawisk związanych z wydajnością i kontrolą optymalności). Uczniowie używają również platform takich jak Facebook, Instagram oraz YouTube w celu budowania marki kanału GF Tadek, ucząc się przy tym podstaw zarządzania i marketingu.

Zagrożeniem związanym z działalnością w internecie jest cyberprzemoc, której tematyka zostanie w jednym z odcinków poruszona, tymczasem członkowie zespołu wraz z nauczycielami prowadzącymi, we współpracy z pedagogiem szkolnym omawiają w trakcie spotkań ten problem.

Jak do tej pory programy powstałe w ramach projektu Grupy Filmowej Tadek obejrzano blisko 8 000 razy, a oprócz działalności "w sieci" prowadzone są rozmowy z lokalną telewizją kablową, która zainteresowana jest publikacją "Siłowni Umysłu" na swojej antenie, przez co możliwe będzie dotarcie do jeszcze większej grupy odbiorców.

 

Cele projektu

Celami szczegółowymi projektu są:

 • Realizacja 30 odcinków programu popularnonaukowego "Siłownia Umysłu" emitowanego na platformie YouTube, a od marca/kwietnia 2016 roku w telewizji lokalnej;
 • Realizacja serii dodatkowej pn. "Siłownia Umysłu - Krótki Trening", w której w czasie nieprzekraczającym 120 sekund udzielane będą odpowiedzi na pytania z różnych dziedzin (np. Co to jest butonierka, PESEL etc.), uwzględniając w przyszłości pytania zadane przez widzów w komentarzach na platformie YouTube;
 • Udział uczniów zrzeszonych w Grupie Filmowej Tadek w całym procesie twórczym programu: rozpoczynając od prac koncepcyjnych, przez realizację, montaż, aż po promocję już opublikowanego materiału;
 • Zorganizowanie obozu edukacyjnego połączonego z warsztatami filmowymi oraz fotograficznymi;
 • Dotarcie do jak największej grupy odbiorców w wieku 14-20+ i zainteresowanie ich programami edukacyjnymi;
 • Wskazanie odbiorcom alternatywy dla programów rozrywkowych, jakie oglądają za pośrednictwem internetu w czasie wolnym.

Elementy unikatowe

 1. Sukces realizacji każdego odcinka zależy od sprawnej pracy całego zespołu, przez co uczniowie muszą współdziałać w grupie, niejednokrotnie pod presją czasu, zarówno na planie zdjęciowym, jak i starając się nie przekroczyć planowanych terminów publikacji kolejnych odcinków.
 2. Uczniowie biorący udział w projekcie mogą rozpoznać swoje personalne predyspozycje oraz talenty, próbując swoich sił zarówno w pracy przed, jak i za kamerą.
 3. Uczniowie poznają tajniki sztuki filmowej wcielając się w rolę scenarzysty, reżysera, operatora, dźwiękowca, klapsera, montażysty i prezentera.
 4. Członkowie GF Tadek pomimo różnych profesji (zawodów), w jakich pobierają nauki w szkole, podnoszą swoje umiejętności w zakresie grafiki komputerowej, obsługi specjalistycznego sprzętu i oprogramowania komputerowego, niezbędnego w dzisiejszych czasach marketingu internetowego oraz rozwijają kompetencje miękkie związane z współpracą z przedstawicielami różnych firm i organizacji oraz public relations związanych z budowaniem marki projektu.
 5. Podczas wyjazdów uczniowie uczestniczyli w spotkaniach z ratownikami medycznymi Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, pracownikami informacji turystycznej w Lesku, przedstawicielami Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, a także obsługą naziemną i pilotami szybowców. Natomiast w przyszłości planowane są kolejne spotkania z interesującymi ludźmi, które są ważne, biorąc pod uwagę rozwój młodego człowieka oraz potrzebę poszukiwania pozytywnych wzorców. Znaczenie tych spotkań istotne może być przy wyborze dalszej ścieżki rozwoju zawodowego.
 6. Praca w GF Tadek rozwija równomiernie umiejętności humanistyczne, jak i zamiłowanie do nauk ścisłych.

Miejsce i czas realizacji

Plany zdjęciowe zlokalizowane zostaną na terenie województwa podkarpackiego (ze szczególnym uwzględnieniem miasta Stalowa Wola i okolic oraz obiektów Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 w Stalowej Woli).

Realizację projektu rozpoczęto 09.03.2016,
projekt zostanie zakończony po nakręceniu i opublikowaniu 30 odcinków głównej serii tj. Siłowni Umysłu. (W tym czasie tworzone i publikowane będą inne, poboczne serie.) W przypadku dużego zainteresowania (tj. uzyskanie > 5000 subskrybentów) projekt realizowany będzie bezterminowo.

Wykorzystanie grantu

Pozyskane środki finansowe, w połowie przeznaczone zostaną na zoorganizowanie wyjazdowych, plenerowych warsztatów filmowych i fotograficznych, podczas których zgromadzony będzie materiał do conajmniej dwóch kolejnych odcinków programu.

Pozostałe środki wydatkowane zostaną na zakup dyktafonu cyfrowego, przenośnych lamp LED do kamery oraz tła fotograficznego ze statywami niezbędnymi do wykorzystania technologii green screen. W przypadku pozyskania większych funduszy chcielibyśmy uatrakcyjnić produkcje przez dodanie ujęć lotniczych, co wiązałoby się z zakupem drona oraz wymienić wysłużoną kamerę na nową.

Galeria załączników

Pobierz poradnik o projekcie edukacyjnym

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
imie nazwisko

Szkoła:
Zespół Szkół Nr 2 im. Tadeusza Kościuszki, Stalowa Wola

Adres szkoły:
1-go Sierpnia 26, 37-450
Stalowa Wola

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone