Z przykrością zawiadamiamy, że w wyniku celowych działań osoby lub osób z zewnątrz, które próbowały w nieuczciwy sposób wpłynąć na wyniki głosowania w konkursie Projekt z klasą, w dniach 9-11 grudnia nasz serwer nie wysyłał linków aktywujących na czas lub wcale. W chwili obecnej serwer pracuje już bez zarzutu, a my podjęliśmy decyzję, że głosy oddane w tym terminie, ale nie potwierdzone linkiem aktywującym, zostaną zaliczone przez administratora jako poprawnie oddane głosy i doliczone do licznika każdego projektu. Zapewniamy, że dokładamy wszelkich starań, by głosowanie mogło trwać dalej zgodnie z zasadami fair play. Jednocześnie przypominamy, że po zakończeniu głosowania, czyli po 15 grudnia, zgodnie z regulaminem konkursu nastąpi ponowna weryfikacja wszystkich oddanych głosów.

Zespół Projekt z klasą


Projekt nr 00025
BEZDOMNOŚĆ - WYBÓR CZY KONIECZNOŚĆ.

Projekt edukacyjny

Opis projektu

Nasza szkoła to blisko siedmiuset uczniów. Niejednokrotnie pokazali oni swoje umiejętności w konkursach, zawodach sportowych czy choćby przedstawieniach szkolnych. A mimo to powszechnie okres gimnazjalny w edukacji młodego człowieka kojarzony jest z egoizmem, grubiaństwem i brakiem wrazliwości społecznej. Mówi się, że z gimnazjalistów trudno jest wykrzesać coś dobrego, że potrzeba buntu bierze u nich górę nad innymi emocjami, że skupieni na sobie nie widzą nic poza czubkiem własnego nosa. Że nie zrobią nic jeśli im się to nie opłaca.

W konfontacji z tymi stereotypami szczególnie uderzający wydał się widok czternastoletniego ucznia pochylającego się nad bezdomnym w podartym podkoszulku, śpiącym na ławeczce. Co o tej sytuacji  pomyślał przypadkowy przechodzeń ? "Pewnie chce mu coś zrobić albo wrzucić kolejne zdjęcie na portal społecznościowy z jakimś niewybrednym podpisem". Tymczasem uczeń obudził mężczyznę i zamienił z nim kilka słów a potem zdjął własną bluzę i przykrył nieznajomego z ławki. Tylko tyle i aż tyle... Chłopak nie znał bezdomnego, a sam pochodzi z ubogiej, niepełnej rodziny. Historia wydarzyła się naprawdę - miala miejsce na miejskim skwerze - niedaleko budynku gimnazjum i stała się inspiracją dla tematu niniejszego projektu.

Ile więc jest prawdy w stereotypowym mysleniu o współczesnych nastolatkach, czy tych młodych ludzi stać na empatię i bezinteresowność, czy zainteresuje ich temat tak im daleki jak bezdomność?

W Polsce jest około 31.000 ludzi bezdomnych , czyli takich: "którzy w ujęciu psychologicznym tkwią w stanie egzystencji osoby nie posiadającej faktycznego miejsca zamieszkania, pozbawionej środków niezbędnych do zaspokojenia elementarnych potrzeb, trwale wykorzenionej ze środowiska w wyniku rozpadu więzi społecznych i akceptującej swoją rolę społeczną". Jedynie 22.000 z tych osób przebywa w placówkach instytucjonalnych, pozostałe 9.000 nie korzysta z tej formy pomocy. Ośrodki pomocy społecznej dla bezdomnych – schroniska, noclegownie, jadłodajnie, punkty pomocy socjalnej podzielone są pod względem przeznaczenia: dla kobiet, kobiet z dziećmi, kobiet i mężczyzn z dziećmi, kobiet i mężczyzn oraz mężczyzn.  Oprócz tego niektóre z nich specjalizują się w pomocy w wybranych dziedzinach, na przykład dla mężczyzn wychodzących z zakładów penitencjarnych, ofiar przemocy w rodzinie, osób z zaburzeniami psychicznymi i innych. Część ośrodków działa w sytuacjach doraźnych, część długofalowych. Oferują rozmaitą pomoc, taką jak noclegi, wyżywienie, pomoc rzeczową (np. ubrania, środki czystości), finansową, medyczną i pielęgniarską, psychologiczną, prawną, pomoc w znalezieniu pracy, szkolenia, reedukację. Niektóre z nich oferują programy wychodzenia z bezdomności.

Ilość informacji jest tak duża, że każdego dnia budzi się nowy pomysł realizacji naszego projektu. Jak wielki to problem społeczny, w jakim stopniu wynika z życiowej konieczności, a w jakim z wyboru? Jak radzą sobie z problemem bezdomności instytucje państwowe i samorzadowe, co mogą zrobić i jak reagować zwykli obywatele? I jak ich zachęcić do pomocy? Na te i podobne pytania będziemy chcieli odpowiedzieć w trakcie realizacji naszego projektu.

Cele projektu

 •  Szerzenie wśród uczniów świadomości o sytuacji ludzi bezdomnych w naszym mieście i Polsce
 • Zbiórka koców na potrzeby schroniska dla osób bezdomnych i najuboższych
 • Zbiórka zabawek i książek dla schroniska dla kobiet z dziećmi prowadzonego przez Fundację Centrum Praw Kobiet
 •  Rozmowy z ciekawymi ludźmi - wykorzystanie nowych informacji do dalszej pracy.
 •  Stworzenie prezentacji multimedialnej w formie reportażu z podjętych działań.
 •  Rozwijanie umiejętności poszukiwania, selekcjonowania i wykorzystywania informacji z różnych źródeł.
 •  Kształtowanie umiejętności współdziałania w zespole i pracy w grupie - podział obowiązków, wspólne wyjścia, wyjazdy, wywiady,organizowanie zbiórek, tworzenie plakatów, montaż, ścieżka dźwiękowa, praca z profesjonalnymi programami do obróbki materiału.

Elementy unikatowe

 1. Wywiady:
 •  Burmistrz Miasta Przasnysz - o sytuacji ludzi bezdomnych w naszym mieście
 •  Lekarze nadziei - wolontariusze którzy niosa nieodpłatną pomoc medyczną osobom bezdomnym i potrzebującym w Polsce i poza granicami
 • Osoba bezdomna

       2. Organizacja zbiórki kocy dla schroniska dla osób bezdomnych

       3.  Organizacja zbiórki zabawek i książek dla schroniska dla kobiet z dziećmi

       4. Wizyta w domu dla osób bezdomnych w Warszawie

       5. Dokumentowanie wszystkich działań fotograficznie i filmowo - stworzenie prezentacji multimedialnej będącej zwieńczeniem naszego projektu i pokazanej większemu gronu odbiorców

        6. Pomoc w zorganizowaniu wigilii dla ludzi ubogich i potrzebujących.

        7. Wspólne oglądanie filmu pt. "Boisko bezdomnych" ( film o niespełnionym piłkarzu,który przygotowywuje drużynę bezdomnych do udziału w mistrzostwach świata ) - burza mózgów i dyskusja na temat problemów zawartych w fabule.

        8. Nagranie teledysku dokumentujacego naszę półroczną pracę. Do nagrania teledysku wykorzystaliśmy muzykę rapera Zeusa ( Zeus, właściwie Kamil Rutkowski – polski wokalista i producent muzyczny. członek grupy muzycznej Pierwszy Milion). Należy dodać że Zeus poproszony o zgodę na wykorzystanie w projekcie piosenki swojego autorstwa, nie tylko takowej udzielił ale także przeslał nam filmik z wyrazami uznania dla naszej pracy i zainteresowania tematem.

 

Miejsce i czas realizacji

Przasnysz. Turowo. Warszawa.

Październik 2016 - Marzec 2017

Wykorzystanie grantu

Wycieczka dla uczestników projektu.

Galeria załączników

Pobierz poradnik o projekcie edukacyjnym

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
imie nazwisko

Szkoła:
Publiczne Gimnazjum z Oddziałami Integracyjnymi im. Noblistów Polskich, Przasnysz

Adres szkoły:
Orlika 48, 06-300
Przasnysz

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone