W VI edycji konkursu „Projekt z klasą” o Granty Nowej Ery
rywalizowały aż 477 projekty edukacyjne z całej Polski.


Projekt nr 00129
"Obudźmy polskich bohaterów"

Projekt edukacyjny

Opis projektu

 

Projekt „Obudżmy polskich bohaterów” jest  częścią innowacji pedagogicznej „Eduspce – kształtowanie przestrzeni edukacyjnej”.  Ta część polega na wykorzystaniu przestrzeni wirtualnej do propagowania polskich bohaterów narodowych w związku ze Świętem Niepodległości. Uczestnicy projektu  wytypowali po długich dyskusjach 16  postaci związanych z historią naszego kraju, które warto przypomnieć.  Ważne było nie tylko znalezienie odpowiedniej osoby, ale i podanie co najmniej 3 argumentów, które pozwalałyby na zaszczytną nominację. Uczennice przygotowały wiadomości na temat każdej postaci. Wspólnie z opiekunem projektu została przygotowana notatka na szkolnego facebooka o następującej treści:

Obudźmy polskich bohaterów – projekt Gimnazjum nr 1 w ramach „Eduspace”

Z okazji 11 Listopada mamy zamiar wypełnić Facebook postaciami polskich bohaterów narodowych, aby przypomnieć ich działania. Osobie, która postawi „lajka” pod zdjęciem profilowym na FB Gimnazjum nr 1 w Luboniu zostanie przypisany bohater narodowy. Należy wstawić jego portret zamiast swojego zdjęcia profilowego na 24 godziny. Każdemu, kto polubi daną postać, należy przypisać postać historyczną, która zasługuje na przypomnienie. Koniecznie trzeba umieść powyższą informację pod zdjęciem swojego bohatera, aby każdy wiedział dlaczego zdjęcie profilowe zostało zmienione. Zachęcamy do podjęcia takiego samego działania wobec tych, którzy polubią zdjęcia na profilach uczestników naszego projektu.
Projekt Eduspace – Gimnazjum nr 1 Luboń
Patronat – Burmistrz Miasta Lubonia

Akcja jest częścią innowacji pedagogicznej „Eduspace- kreowanie przestrzeni edukacyjnej”. Tym razem przestrzenią stają się media społecznościowe. Akcja zaczyna się o godz.17.00 w dniu 10.11. Godzina ta nie została wybrana przypadkowo – chcemy w ten sposób przypomnieć o wybuchu powstania wielkopolskiego, które rozpoczęło się około godziny 17.00, 27.12.1918 r walkami o Hotel Bazar w Poznaniu. Projekt kończy się 11.11 o godz.17.00. Godzina ma upamiętnić godzinę W – wybuch powstania warszawskiego. Uczniowie klasy IIc przygotowali 16 ( liczba 16 upamiętnia proces 16 przywódców Polskiego Państwa Podziemnego w czerwcu 1945 r) postaci Polaków z różnych epok wartych przypomnienia. Będą one przypisywane tym, którzy polubią nasz szkolny profil FB w dniu 10.11.”. Przygotowano także zdjęcie w formie kolażu promujące projekt w mediach, będące jednocześnie graficzną formą promującą akcję.

Kolejnym działaniem było zainteresowanie projektem mediów i władz miasta. Jedna z uczestniczek i opiekunka projektu udzieliły wywiadu w Radio ZET, a burmistrz Lubonia objęła akcję swoim patronatem. W dniu 10.11 o godz.17.00 projekt wszedł w kolejną fazę – prezentację i przypisywanie bohaterów. Bardzo szybko osoby, które polubiły naszą akcje na FB przekazywały go swoim znajomym. W ciągu kilku godzin swoje zdjęcia profilowe zmienili nie tylko mieszkańcy Polski, ale i Polonia w USA, czy Niemczach. Kometarze pod zdjęciami profilowanymi były bardzo pozytywne . Radio ZET po raz kolejny, w dniu 11.11 o godz.14.00 przedstawiło nasze działania w eterze. Projekt opisał także "Nasz Głos Wielkopolski". 

W II części projektu chcemy propagować sylwetki osób z naszych rodzin, które warto upamiętnić.Chcielibyśmy pokazać, że nie tylko powszechnie znane z historii Polski postacie miały wpływ na jej przebieg.  Każdy z nas ma w rodzinie kogoś, kto zasługuje na uwagę przyszłych pokoleń i powinien trafić do swoistego arsenału pamięci. Stąd chcemy zebrać wiadomości na temat przeżyć członków naszych rodzin, posegregować je, wybrać te postacie i związane z nimi działania, które powinny znaleźć się w przygotowanej przez nasz zespół publikacji. Nasze gimnazjum wydało już trzy takie publikacje, stąd wiemy jaką drogę musimy przejść. Publikacja stałaby się jednym z elementów obchodów Dnia Patrona szkoły. 

Cele projektu

- rozwijanie kompetencji kluczowych u uczestników projektu,

- rozwijanie umiejętności współpracy z mediami, pozyskiwania patronatu itd.,
- rozwijanie umiejętności wykorzystywania mediów  do przekazywania inicjatyw, szerzenia wartości,
- rozwijanie umiejetności świadomego i bezpiecznego korzystania z internetu,
- propagowanie historii Polski i postaw patriotycznych

Elementy unikatowe

 

- tysiące odbiorców projektu dzięki wykorzystaniu FB, w tym Polonia w USA i Niemczech,

 - współpraca z mediami ogólnopolskim - RADIO ZET,

Miejsce i czas realizacji

20.X - 28.V. 2016

Luboń - gimnazjum, przestrzeń wirtualna - facebook

Wykorzystanie grantu

Grant chcielibyśmy wykorzystać na kontynuowanie projektu dotyczącego polskich bohaterów. Chcielibyśmy wydać szkolną publikację ( szkoła w ramach projektu "Rozwijamy talenty" wydała już trzy publikacje) poświęconą młodym ludziom, którzy swoją postawą i działaniami pokazali, że warto ich upamiętnić.Tym razem chcielibyśmy się odwołać do członków naszych rodzin, aby pokazać ich działnia.  Chciebyśmy stworzyć profesjonalną galerię z ich portretami na jednej ze ścian klatki schodowej. Byłaby to swoista ściana pamięci - łącząca przeszłość z teraźniejszością ( mamy już ścianę szkolnych talentów)

Galeria załączników

Pobierz poradnik o projekcie edukacyjnym REBEL.TO

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
imie nazwisko

Szkoła:
Gimnazjum nr 1 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego, Luboń

Adres szkoły:
Armii Poznań 27, 62-030
Luboń

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone