Projekt nr 00091
Projekt RAJDOWIEC

Projekt edukacyjny

Opis projektu

Planujemy wykonać symulator rajdowy z siłowym sprzężeniem zwrotnym. Symulator będzie komunikował się z graczem poprzez zmysły wzroku, słuchu, równowagi oraz kinestycznego czyli poprzez zmianę pozycji użytkownika w przestrzeni. Prościej mówiać zamierzamy zrobić ruchomą platofmę sterowaną przez zaprojektowane przez nas układy zawierające mikrokontrolery. Jako, że jesteśmy ambitnymi uczniami bardzo dobrego technikum elektronicznego sądzimy, że poradzimy sobie z zadaniem. 

Dlaczego akurat ten projekt? To proste! Jesteśmy bardzo zainteresowani motoryzacją. Z powodu braku pieniędzy na sportowe samochody i brak dostępu do torów gokartowych postanowiliśmy realizować nasze pasje w wirtualnym świecie. Na symulatorze będziemy mogli poczuć chociaż trochę tej prędkości która kręci nas w motoryzacji.

W skład naszej grupy wchodzą uczniowie o różnorakich zdolnościach i zainteresowaniach.

Aktualnie pracujemy nad podstawową wersją układu sterowania i dodajemy nowe funkcje. Wkrótce wstawimy kilka kolejnych prezentacji naszych dokonań na kanale youtube.

W załącznikach znajdują się linki do portalu Youtube. Z powodu ograniczeń wagi załączników, znajduje się tam ogólna koncepcja działania oraz film motywacyjny do głosowania na projekt, pokaz testu wczesnego prototypu układu sterowania oraz koncept układu do otwarcia w programie SketchUp.

W galerii zamieściliśmy także wykonane do tej pory częśći projektu.

Film motywacyjny w rozumieniu regulaminu konkursu nie jest częścią projektu.

 

Cele projektu

-Rozwijanie umiejętności członków naszej grupy w kierunku informatycznym, elektroniczym i mechanicznym

-Rozwój umiejętności pracy w grupach

-Chęć wykonania niecodziennego urządzenia

-Zdobycie wiedzy praktycznej

Elementy unikatowe

-Niespotykany poziom immersji, to jest zanurzenia się w symulator,

-Użycie jak najmniejszej ilości gotowych rozwiązań

-Niski koszt (same kierownice PC potrafią kosztować około 2000 pln), w tym projekcje cena układu kierowania zamknęła się w 200 pln,

-Zmiana sposobu odczytu z analogowego->cyfrowego na cyfrowo->analogowo->cyfrowy, co pozwoli nam uzyskać lepszą jakość odczytu

-Autorski sprzętowy system sterowania

-Autorski projekt całościowy

 

Miejsce i czas realizacji

Projekt jest realizowany w Krośnie. Zaczęliśmy tworzyć go na wakacjach. Jako, że zdajemy sobię sprawę z poziomu trudności tego projektu nie wiemy, kiedy ostateczna wersja będzie wykonana ale działający pełnowymiarowy prototyp z wszystkimi funkcjami podstawowymi (obrót co najmniej w jednej osi) oraz dopracowany kontroler mamy zamiar wykonać do końca ferii zimowych. 

Wykorzystanie grantu

Grant planujemy przeznaczyć na zakup potrzebnych części jak potencjometry, mikrokontrolery, silniki krokowe, elementy dyskretne, panele i elementy metalowe  oraz (po dokończeniu prac mechanicznych) na osprzęt komputerowy do symulatora.

Galeria załączników

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone