Projekt nr 00056
Cykl edukacyjny Przez bajki w świat. "Kopciuszek. Miłość na tysiąc lat".

Projekt edukacyjny

Opis projektu

   W 2013 r. wystawiliśmy spektakl dla dzieci oparty na wierszach Juliana Tuwima, który stał się dla nas inspiracją do stworzenia cyklu edukacyjnego Przez bajki w świat, którego głównym założeniem jest tworzenie sztuki dla dzieci o różnorodnej tematyce edukacyjnej i wychowawczej, opartej na znanej oraz lubianej poezji i prozie. Projekt, który chcielibyśmy zaprezentować to widowisko ze wspomnianej wcześniej serii Przez bajki w świat pt. ”Kopciuszek. Miłość na tysiąc lat” skierowane do dzieci ze szkół podstawowych (w tym również szkół podstawowych specjalnych), przedszkoli oraz domów dziecka, w całości realizowane przez uczniów technikum oraz liceum działających w szkolnej grupie teatralnej Sposób na teatr.  

   Tematem tegorocznego kontinuum jest zdrowy i higieniczny tryb życia, przyjaźń jako nadrzędna wartość, działanie w grupie oraz napiętnowanie kłamstwa i nieuczciwości w sposób stanowczy i bezwzględny. W ramach projektu udało nam się dotychczas napisać ciekawy scenariusz, oparty na przepięknej baśni braci Jakuba i Wilhelma Grimm pt. ”Kopciuszek”. Zrealizowaliśmy wraz z Klubem Filmowym Szaramedia film promujący spektakl. Na potrzeby przedstawień samodzielnie stworzyliśmy scenografię, opracowaliśmy choreografię i oprawę muzyczną. W celu podsumowania działań projektowych przygotujemy również reportaż, który będzie publikowany na naszej stronie internetowej.

   Obecnie projekt jest w trakcie realizacji. Można zobaczyć już pierwsze efekty naszej pracy, czyli zwiastun - „Kopciuszek. Miłość na tysiąc lat” oraz zdjęcia ze spektakli. Przedstawienia obejrzały dzieci z przedszkoli sokołowskich, Zespołu Szkół Specjalnych im. Jana Pawła II oraz Domu Dziecka w Białowieży w czerwcu i we wrześniu 2014 r.

Cele projektu

1) Profilaktyka dzieci i młodzieży.

2) Edukacja poprzez zabawę, taniec, teatr.

3) Zbudowanie grupy działającej  wspólnie, będącej w stanie zrealizować każdy założony cel.

4) Promowanie w społeczności lokalnej tezy, iż w wychowaniu dzieci powinniśmy uczestniczyć wszyscy.

5) Rozwijanie i doskonalenie zainteresowań związanych z filmem i teatrem.

6) Wspólna nauka w myśl naszego motta „Teatru uczymy się od siebie nawzajem, bo to jest właśnie nasz sposób na teatr.”

7) Nawiązanie współpracy z Sokołowskim Ośrodkiem Kultury, przedszkolami, szkołami podstawowymi (w tym ze szkołą specjalną), domami dziecka oraz mediami lokalnymi.

 

Elementy unikatowe

   W założeniu spektakl jest projektem promującym wartości edukacyjne i wydawałoby się, że nie ma w nim miejsca na przypadkowość, a jednak każdy występ jest inny, bo zapraszane na scenę przez naszych aktorów dzieci, zawsze chętnie biorą czynny udział w zabawie i tworzą niepowtarzalny klimat przedstawień. Unikatowe jest tak naprawdę to, że scenariusz tworzy się w czasie spektaklu, a my jesteśmy zawsze pewni tylko jednego, a mianowicie tego, iż będziemy razem dobrze się bawić.

   Spotkania z dziećmi nie ograniczają się tylko i wyłącznie do realizacji widowisk, ale są powodem do zwrócenia uwagi i uwrażliwienia młodzieży na problemy osób chorych, niepełnosprawnych i odrzuconych.

Miejsce i czas realizacji

Zespół Szkół Nr 1 im. K. K. Baczyńskiego, Dom Dziecka w Białowieży, Sokołowski Ośrodek Kultury.

Maj 2014 r. - Luty 2015 r.

Wykorzystanie grantu

Grant wykorzystamy na zakup niezbędnego nagłośnienia oraz oświetlenia, co pomoże nam realizować projekty nie tylko na naszej rodzimej scenie, ale również i poza nią.

Galeria załączników

Polecamy

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
imie nazwisko

Szkoła:
Zespół Szkół nr 1im. Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Sokołów Podlaski

Adres szkoły:
Skłodowskiej 24, 08-300
Sokołów Podlaski

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone