Projekt nr 00391
Robot Leonardo

Projekt edukacyjny

Opis projektu

Nasz projekt polega na stworzeniu robota humanoidalnego z części wydrukowanych za pomocą drukarki 3D. Każdy element projektowany jest przez nas ze szczególną dokładnością, przy pomocy specjalnego programu do projektowania 3D (3D Studio Max). Dokładne pomiary i precyzyjność to klucz do sukcesu. Projekt jest w trakcie realizacji. Wydrukowałyśmy już kilka podstawowych elementów, takich jak części nóg i tułowia. Jesteśmy na etapie projektu rąk i głowy. Chcemy, aby wszystkie części idealnie pasowały do siebie.  Projekt wykonywany jest w całości przez siedem licealistek, co sprawia, że realizowany jest ze szczególną precyzją i dokładnością. Każdy z kolejnych wydrukowanych elementów jest dopracowywany przez naszą grupę. Dokładnie oczyszczamy i wygładzamy powierzchnię każdego modułu. W naszych planach jest stworzenie robota, który wykonywać będzie podstawowe czynności, takie jak:  chodzenie, wstawanie, klaskanie, machanie, ukłony itp. Dodatkowym atutem naszego dzieła jest wmontowany na wysokości oczu czujnik odległości.   Każde kolejne osiągnięcie dokumentujemy w naszym blogu, na stronie internetowej naszej szkoły. Zapraszany do odwiedzenia naszej strony.

Cele projektu

Głównym celem projektu jest wykonanie robota, który za pomocą serwomechanizmów  jest w stanie sam się poruszać. Projekt jest ambitny i łączy w sobie wiele dziedzin naukowych, takich jak: planowanie, projektowanie 3D, mechanika, elektronika, układy mikroprocesorowe, programowanie. Tego typu konstrukcje nie są typowym wykorzystaniem czasu pozalekcyjnego w szkołach. Nasz projekt jest skierowany do sympatyków nauk ścisłych, którzy chcą poznać smak kreatywnej pracy inżyniera oraz uczniów wiążących swoje plany z biomechaniką. Obecny rynek pracy potrzebuje specjalistów z dziedzin inżynierii projektowania urządzeń z wykorzystaniem nowoczesnych technologii. Robotyka to nadal młoda i dynamicznie rozwijająca się dziedzina wiedzy, a ten projekt umożliwia zdobycie umiejętności wykraczających poza ramy nauki szkolnej. Już teraz możemy pochwalić się wiedzą z zakresu projektowania elementów trójwymiarowych i znajomością świata druku 3D, dzięki obsłudze szkolnej drukarki 3D. Ze względu na to, że projekt realizowany jest przez grupę dziewczyn, chcemy udowodnić innym, że też potrafimy wykonywać typowo męskie prace, dowodem czego są nasze fotografie dodane w załącznikach. Dzięki wspólnej pracy poznałyśmy jakie możliwości daje praca w grupie, każda z nas bowiem wnosi coś unikatowego do projektu. Zwieńczeniem naszego planu byłby wyjazd na zawody robotów Robomaticon w Warszawie. Poprzez ten ambitny plan, pragniemy zachęcić wszystkich do świetnej zabawy z Informatyką, ale także chcemy pokazać, że nowoczesna technologia może służyć człowiekowi. Gwarantujemy satysfakcję z wykonanej pracy i obiecujemy, że ten projekt nie będzie naszym ostatnim.

Elementy unikatowe

Projekt opiera się na wykorzystaniu nowoczesnej technologii, którą jest drukarka 3D. Do realizacji stosujemy program 3D Studio Max.  Musimy zmierzyć się z programowaniem mikrokontrolerów, za pomocą którego będziemy w czasie rzeczywistym sterować równocześnie wszystkimi serwomechanizmami, a jest ich aż 21. Korzystanie z tych technik jest jak do tej pory bardzo rzadko spotykanym zjawiskiem, a sam pomysł budowy robota, i to humanoidalnego, który potrafi chodzić o własnych siłach na dwóch nogach, nie jest osiągalne dla pojedynczego ucznia ze względu na wysoki stopień skomplikowania. Przebrnięcie przez wszystkie etapy projektu pozwoli nam przybliżyć kreatywną pracę inżynierów. A zdobyte umiejętności z pewnością przydadzą się w naszej dalszej edukacji na wyższych uczelniach.

Miejsce i czas realizacji

Liceum Ogólnokształcące im. Kazimierza Wielkiego w Kole, woj. wielkopolskie. Czas realizacji projektu: rok szkolny 2014/2015.

 Nasz projekt rozpoczęłyśmy na początku roku szkolnego. Najwięcej z prac wykonujemy w szkole, ze względu na trudność projektu. Zakończenie projektu przewidujemy na marzec 2015 r.

Wykorzystanie grantu

Ewentualną wygraną przeznaczymy na udoskonalenie naszego robota. Chcemy, poprzez zakup dodatkowych silników, sprecyzować ruchy dłoni. Niestety możliwość zakupu lepszych serwomechanizmów nie jest dla nas na razie osiągalna, ponieważ są dwa razy droższe od tych, którymi obecnie dysponujemy. Część środków mogłybyśmy przeznaczyć na rozbudowę robota o elektronikę zdalnego sterowania. W ten sposób projekt zrobiłby się jeszcze bardziej atrakcyjny i przydatny otoczeniu.  Potrzebujemy również funduszy na filament do drukarki  3D, który coraz szybciej znika. Za pozostały kapitał zakupimy drobne narzędzia pomocnicze do naszego projektu.

Galeria załączników

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone