Projekt nr 00247
SZKOŁA OGARNIĘTA MURALAMI

Projekt edukacyjny

Opis projektu

Projekt SZKOŁA MURALAMI OGARNIĘTA to pomysł na dwa wysokie dźwięki : jeden to poznanie  i upowszechnienie historii szkoły w środowisku a drugi to nauka tworzenia murali na różnych powierzchniach. Malowaliśmy już dzieła na szafach , co widać na załączonych zdjęciach.

W tym przypadku planujemy wykonać  MURALE w tematyce ilustrującej historię szkoły, uwzględniającej architekturę szkoły, wydarzenia oraz znane postacie związane ze szkołą.

Miejsce zamieszczenia tych malowideł to zabytkowy 150-letni mur ceglany otaczajacy szkołę od strony  północnej a sasiadujący z okolicznymi kamienicami najstarszej dzielnicy miasta.Chcemy ocalić ten mur i upowszechnić historię szkoły w środowisku lokalnym.

Aby projekt miał odpowiednie przesłanie socjologiczne i artystyczny wymiar przeprowadzimy wśród uczniów i absolwentów KONKURS na projekt MURALU HISTORYCZNEGO. W efekcie pozyskamy pomysły, co powinny uwzględniać murale, jakie wydarzenia, jakie postacie itd.

Aktywizacja uczniów będzie uwzględniała burzę mózgów przy wyborze elementów murali, praca zespołowa przy popularyzowaniu pomysłu i jego realizacji.Planujemy wziąć udział w warsztacie plastycznym z udziałem osób tworzących murale profesjonalnie w naszym kraju.

Nowe umiejetności jakie uczniowie mają szansę tutaj nabyć to poznanie technologii tworzenia murali, odpowiedzialne podejmowanie decyzji i świadoma praca zadaniowa, poszanowanie i upowszechnianie tradycji i historii małej ojczyzny.

Projekt ten daje szansę młodym ludziom wykazać się artystycznie, zintegrować się z lokalną społeczność , którą zamierzamy zaprosić do działań na rzecz powstawania tego dzieła .

Planujemy zaprosić do jego realizacji mieszkańców, lokalnych  twórców, nauczycieli szkoły, rodziców uczniów i samych uczniów.

Efekt końcowy projektu w postaci murali o wymiarze edukacyjno - historycznym poszerzy grono odbiorców do których chcemy dotrzeć otwierając karty historii naszej 150-letniej szkoły.

Cele projektu

Realizując ten projekt pragniemy:

 • kultywować i upowszechniać tradycje i historię najstarszej szkoły w środowisku szkolnym i lokalnym
 • rozwijać  pasje artystyczne uczniów poprzez udział w  naszym konkursie i poprzez tworzenie dzieła malarskiego na murze
 • nauczyć się wyrażać swoje emocje tworząc mural
 • nauczyć się działać w zespole
 • nauczyć się prawidłowo komunikować z różnymi środowiskami
 • przekazać wybrane elementy z historii szkoły mieszkańcom miasta, kolejnym pokoleniom, które będą powiększać "rodzine kasprowiczan"

Elementy unikatowe

Projekt stawia na pełną samodzielność uczniów i wzbogacanie ich o wartość szanowania tradycji i historii, a zatem unikatowość projektu to:

- opowiedzenie historii szkoły w nietypowy sposób jakim są MURALE

- wzbogacenie historii szkoły o malowidła na murze, zapisanie kolejnej karty historii szkoły przez dzisiejsze pokolenie uczniów ,

- czasy współczesnej szkoły  zapisane inaczej  w galerii dat i wydarzeń , w annałach szkolnych

 

Miejsce i czas realizacji

Działania będą realizowane na terenie I LO im. J. Kasprowicza w Inowrocławiu, ulica 3 Maja

Termin realizacji  : II-VI 2015

Wykorzystanie grantu

Grant będzie przeznaczony na :

 • warsztat artystyczny dla młodzieży , gdzie będą uczyć się techniki tworzenia dzieł artystycznych typu murale
 • adaptację muru otaczającego szkołę od strony północnej, przygotowanie na nim fragmentów podkładu pod obraz
 • zakup materiałów artystycznych : farby, szpachlówki, cement
 • organizacja konkursu, zakup nagród dla uczestników
 • wykonanie zdjęć wielkoformatowych promujących dzieło w Parku Uzdrowiskowym

Galeria załączników

Polecamy

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
imie nazwisko

Szkoła:
I Liceum Ogólnokształcące im. Jana Kasprowicza, Inowrocław

Adres szkoły:
3 Maja 11/13, 88-100
Inowrocław

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone