Projekt nr 00189
SMAKUJ ZDROWIE!

Projekt edukacyjny

Opis projektu

Jesteśmy młodym pokoleniem i zależy nam na tym, aby nasze pokolenie kiedy dorośnie zdrowym pozostało. Naszymi działaniami chcemy zachęcać młodzież w naszej szkole do zdrowego i racjonalnego odżywiania się. Jeżeli będziemy ich pozytywnie zarażać naszym entuzjazmem oni będą to przekazywać dalej. W ostatniej fazie naszego projektu, po szeregu przeprowadzonych obserwacji i działań, zaplanowany jest zakup opiekacza do kanapek, aby nasi uczniowie zaczęli jadać zdrowe i ciepłe kanapki, które będą alternatywą dla wspomnianych przekąsek… być może i smacznych, ale na pewno niezdrowych. Chcielibyśmy również zakupić mikser do przygotowywania smacznych, zdrowych i odżywczych jogurtowych koktajli. Wystarczy spojrzeć na większość młodych ludzi w szkołach podstawowych i gimnazjach z jakimi problemami się borykają jedząc na szybko tego typu rarytasy. Jesteśmy przekonani, że działania, które mamy zaplanowane w ramach projektu, nasze doświadczenia, w rezultacie zachęcą młodzież do zmiany swoich przyzwyczajeń.

W ramach naszego projektu chcemy przeprowadzić zaplanowane działania:

- namalowanie na ścianach zaproponowanych przez uczennicę i zaakceptowanych przez Dyrekcję obrazków promujących zdrowy styl życia (załącznik),

- przeprowadzenie doświadczenia: zmiksowanie mlecznego koktajlu ze zdrowymi owocami oraz koktajlu z tym czym się teraz objada młodzież, a mianowicie: batony, chipsy razem z kolą. To uczniowie będą wybierać czego chcą się napić.

- Spotkania w szkole z dietetykiem oraz lekarzem zarówno dla uczniów jak i dla rodziców naszych uczniów. Chcemy naszymi działaniami wychodzić do społeczeństwa lokalnego, ponieważ tam większość zachowań ma początek. W podejmowaniu takich wyzwań współpraca z różnymi kręgami jest konieczna.

- W projekcie zaplanowaliśmy również wyjazd grupy projektowej na 4 dni do Ekologicznego Gospodarstwa Agroturystycznego w celu poznania zasad prowadzenia takiego miejsca oraz zasad jakie tam panują.

- promowanie zasad zdrowego żywienia poprzez przygotowywanie gazetek na korytarzach szkolnych, organizowanie konkursów wiedzy, publikowanie na stronie internetowej szkoły naszych produktów i wypracowanych informacji.

- W ramach tego projektu grupa uczniów z naszej szkoły przyłączyła się do programu realizowanego przez Ministerstwo Edukacji Włoskiej, który ma za zadanie wdrożyć zagadnienia EXPO 2015, któreoficjalnym mottem jest ”Feeding the planet, energy for life”. Uczniowie przy współpracy ze szkołami z całego świata realizują misje związane z promocją zdrowego stylu życia. Tego potrzebują wszystkie pokolenia XXI wieku.

Cele projektu

  1. Uświadomienie młodym ludziom, jak ważne jest zdrowe odżywianie szczególnie w wieku intensywnego rozwoju.
  2. Wpływ niezdrowych przekąsek na nasze zdrowie, koncentrację, naukę i urodę.
  3. Zachęcenie młodych ludzi do świadomego wyboru zdrowego II śniadania.
  4. Pogłębienie świadomości uczniów poprzez rozmowę z panią dietetyk i pielęgniarką.
  5. Poczęstunek jabłkami wszystkich uczniów podczas prezentowania projektu
  6. Odświeżenie wizerunku sklepiku szkolnego poprzez pomalowanie go wesołymi ilustracjami promujacymi "zdrowe odżywianie"

Elementy unikatowe

1. Współpraca międzynarodowa na platformie Together In EXPO 2015.

2. Wprowadzenie zasad zrowego odżywiania się w Publicznym Gimnazjum w Niedźwiadzie.

3. Praktyczne podejście do tematy i zagadnień projektu.

4. Współpraca ze środowiskiem lokalnym i krajowym.

Miejsce i czas realizacji

Nasz projekt rozpoczęliśmy z dniem 1 października 2014 roku. Realizowany jest on na terenie Gimnazjum w Niedźwiadzie, chociaż mamy nadzieję, że będzie to proces postępowy zataczający coraz większe kręgi ludzi. Trudno tu mówić o zakończeniu projektu. Chcielibyśmy, aby wszystko to co uda nam się osiągnąć trwało i służyło kolejnym pokoleniom uczącym się w tej szkole. Ale wszystki zaplanowane działania chcielibyśmy przeprowadzić do końca maja 2014 roku.

Wykorzystanie grantu

1. Zakup materiałów do wykonania projektów na ścianach korytarzy szkolnych promujących zdrowy styl życia.

2. Zakup opiekacza do kanapek, aby nasi uczniowie zaczęli jadać zdrowe i ciepłe kanapki, które będą alternatywą dla wspomnianych przekąsek… być może i smacznych, ale na pewno niezdrowych.

3. Zakup miksera do przygotowywania smacznych, zdrowych i odżywczych jogurtowo-owocowych koktajli.

4. Zakup gofrownicy do przygotowywania gofrów dla uczniów i zachęcania ich w ten sposób do zamiany chipsów na gofra z konfiturą.

4. Zakup nagród w zaplanowanych konkursach.

5. Przygotowanie i wydruk ulotek "SMAKUJ ZDROWIE", które będą informowały o tym co dobrego zadziało się w naszej szkole i zachęcały do podążania za nami i wspierania nas w podejmowanych wyzwaniach.

6. Pobyt grupy projektowej w Ekologicznym Gospodarstwie Agroturystycznym.

Galeria załączników

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone