Projekt nr 00025
Cztery żywioły i Radio

Projekt edukacyjny

Opis projektu

Projekt " Cztery żywioły i Radio" łączy geografię z naukami humanistycznymi, psychologią, techniką i dziennikarstwem radiowym. Ponieważ cztery żywioły towarzyszą człowiekowi od zarania dziejów, rozpatrywane są w różnych aspektach i powiązane są ze znakami zodiaku i  temperamentami: powietrze (Bliźnięta, Waga, Wodnik )  - sangwinik, ogień (Baran, Lew, Strzelec )  - choleryk, woda (Rak, Skorpion, Ryby,) - flegmatyk, ziemia (Byk, Panna, Koziorożec ) – melancholik, my postanowiliśmy się nimi zająć. Naszym celem jest zbudowanie pozytywnego i energetycznego wizerunku naszego gimnazjum poprzez stworzenie szkolnego radia oraz zorganizowanie 4 imprez tematycznych, które w swoich założeniach odnosić się będą do kolejnych żywiołów:

1. "OGIEŃ - Jak uzyskać rozgłos"
Nauczymy się organizować happeningi, które przyciągną uwagę osób z zewnątrz naszym projektem i pokażą jak wyjść z ukrycia i wreszcie zacząć pracować "na swoje konto". Będziemy zgłębiać tajniki skutecznej sztuki negocjacji by pozyskać środki na realizację projektu.

2. "ZIEMIA - Jak odkryć własne talenty"
Zorganizujemy zajęcia, które pozwolą nam odkryć talenty w naszej szkole. Każdy kto zna swoje talenty jest bardziej zmotywowany do działania i łatwiej osiąga sukces. Będziemy działać w myśl zasady : „ Eksperymentuj, rób różne rzeczy, aż odkryjesz coś co pokochasz i odkryjesz swój talent. Ten talent powinien stać się podstawą do twojego rozwoju. Nie roztrząsaj swoich niepowodzeń i słabości ponieważ staniesz się jeszcze słabszy. Pracuj i rozwijaj wyłącznie swoje zalety, aby mieć w przyszłości siłę przebicia.” Zorganizujemy imprezę środowiskową           " Budzyńskie talenty", w której zaprezentujemy znalezione talenty.

3. "WODA- Jak zarządzać zasobami ludzkimi "

Woda zawsze wzbudza wiele emocji. Z jednej strony przebywanie nad wodą to fantastyczny relaks - pływanie, fale, słoneczna plaża - to uwielbiamy. Z drugiej strony to żywioł, którego nie da się opanować. Zależy nam na tym, żeby poza wspaniałą   zabawą każdy, kto uczestniczy w organizowanym przez nas wydarzeniu zdobył praktyczne umiejętności poruszania się w środowisku wodnym – spływ kajakowy dla mieszkańców Budzynia.

4. „POWIETRZE - Komunikacja podstawą sukcesu” Media są określane mianem „czwartej władzy” a w naszym projekcie „Radio to czwarty żywioł” . Szkolne radio, które stworzymy umożliwi uczniom naszego gimnazjum rozwój umiejętności dziennikarskich i medialnych, wspomoże samorealizację, umili przerwy a także da możliwość nadawania komunikatów przez dyrekcję lub SU co zdecydowanie usprawni przepływ informacji w szkole, nie angażując w to uczniów biegających między salami.

 

 

 

Cele projektu

Celem projektu jest:

 • zbudowanie pozytywnego i energetycznego wizerunku naszego gimnazjum poprzez stworzenie szkolnego radia oraz zorganizowanie 4 imprez tematycznych dla mieszkańców gminy Budzyń.
 • umożliwienie uczniom zastosowania teorii w praktyce: uczniowie wykorzystają swoją wiedzę z zakresu elektroniki i informatyki, aby utworzyć sieć radiowęzłową w szkole
 • nabycie umiejętności pracy w grupie
 • pogłębianie wiedzy na temat różnorodnych zagadnień życia społecznego
 • nauka skutecznej negocjacji

Elementy unikatowe

 • współpraca z rozgłośnią radiową - Radiem Eska
 • zapoznanie się z funkcjonowaniem radia i prowadzeniem audycji radiowych
 • pozyskiwanie sponsorów na realizację własnych pomysłów
 • organizacja imprez środowiskowych
 • praca na rzecz lokalnego społeczeństwa
 • kształtowanie umiejętności przygotowania do publicznych wystąpień
 • wspólpraca z UAM w Poznaniu

Miejsce i czas realizacji

Gmina Budzyń 3.12.2012 do 30.06.2013

Wykorzystanie grantu

Grant wykorzystamy przede wszystkim na zakup sprzętu do radiowęzła szkolnego, który będzie służył uczniom budzyńskiego gimnazjum przez długie lata oraz na nagrody dla uczestników projektu.

Galeria załączników


Polecamy

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
imie nazwisko

Szkoła:
Gimnazjum im. Powstańców Wielkopolskich, Budzyń

Adres szkoły:
Rogozińska 52, 64-840
Budzyń

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone