Projekt nr 00162
KAŻDY MA JAKĄŚ PASJĘ - CZYLI JAK POŁĄCZYĆ PRZYJEMNE Z POŻYTECZNYM

Projekt edukacyjny

Opis projektu

Projekt "Każdy ma jakąś pasję - czyli jak połączyć przyjemne z pożytecznym" będzie realizowany w II etapach. I etap odbędzie się w Zakopanem w dniach od 16 - 19 maja 2013 r. W projekcie weźmie udział 15 uczniów I Liceum Ogólnokształcącego im. Króla Kazimierza Wielkiego w Olkuszu, którzy na co dzień uczestniczą w zajęciach dodatkowych z przedsiębiorczości wraz z nauczycielem Grzegorzem Kaszewskim.

Pierwsze dwa dni w Zakopanem przeznaczone są na poznanie tajników komunikacji interpersonalnej poprzez udział w zajęciach warsztatowych. Zajęcia warsztatowe dla uczestników projektu   będą  się składać z trzech części:

Pierwsza z nich zrealizowana będzie 16  maja w godzinach popołudniowych, podczas której grupa pozna podstawowe pojęcia dotyczące mowy ciała, zasad efektywnego słuchania i skutecznej komunikacji, pozna nośniki i formy komunikatów, błędy i bariery komunikacyjne. Zajęcia poprowadzi specjalista w dziedzinie komunikacji interpersonalnej.

W drugim dniu między godziną 9 a 13 prowadzący zajęcia zapozna grupę z technikami aktywnego słuchania, objaśni gestykulację i mowę ciała, przeprowadzi ćwiczenia dotyczące rodzajów zachowań niewerbalnych (zajęcia teoretyczno – praktyczne). W godzinach popołudniowych odbędzie się trzeci - praktyczny etap szkolenia dotyczący symulacji rozmowy kwalifikacyjnej, wygłaszania przemówień, które prowadzący będzie oceniał i komentował, a szkolenie zakończy się scenkami rodzajowymi prezentującymi rozmowy z przełożonym.

W trzecim dniu grupa uda się na całodniową  wyprawę górską z przewodnikiem, podczas której uczestnicy projektu będą mieli okazję poznać piękno polskich gór, będzie okazja do zaszczepienia w młodych ludziach miłości do gór oraz zrealizować marzenia osób, które chciałyby rozpocząć swoją przygodę ze zdobywaniem szczytów i pokonywaniem własnych słabości. Wyprawa zostanie zatytułowana "Każdy ma swój Mount Everest" w hołdzie Maćkowi Berbece. Wieczorem odbędzie się wspólne ognisko, podczas którego przyjaciel naszej szkoły i śp. Maćka Berbeki przybliży jego sylwetkę i pozwoli nam zrozumieć jego wielką pasję, którą była bezwzględna miłość do gór. ( zaplanowano również udział ratownika TOPR )

Czwartego dnia zostanie opracowana prezentacja multimedialna i scenariusz zajęć dla uczniów I LO w Olkuszu oraz dla wszystkich zainteresowanych, którzy będą chcieli go pobrać ze strony I LO i zrealizować. Grupa podsumuje w ten sposób 4 dni  realizacji projektu.

II etap projektu będzie realizowany od 3 do 14 czerwca w I Liceum Ogólnokształcącym w Olkuszu. W tym etapie, pozostali  uczniowie I LO będą mogli wziąć udział w cyklu zajęć z komunikacji interpersonalnej prowadzonej przez uczestników  I etapu projektu. Zajęcia będą miały charakter otwarty dla lokalnej społeczności. Zaproszeni zostaną rodzice oraz znajomi uczniów. Zaproszenia na zajęcia zostaną również rozesłane do pozostałych szkół średnich w Olkuszu.

Cele projektu

 • wskazanie młodzieży różnorodnych pasji życiowych
 • poszukiwanie autorytetów w obecnych czasach (wieczór poświęcony Maćkowi Berbece)
 • poszerzanie horyzontów młodzieży dotyczących spędzania czasu wolnego (bez komputera, telefonu i Internetu)
 • nabycie umiejętności dostosowania gestów do różnych sytuacji w życiu,   pełnego przekazywania myśli, "czytania między wierszami"
 • nabycie umiejętności potrzebnych w czasie rozmów kwalifikacyjnych, przemówień itp.
 • usprawnienie komunikacji interpersonalnej uczestników projektu,
 • integracja uczestników z przyrodą
 • zaszczepienie w uczestnikach zamiłowania do gór
 • wzbudzenie samodzielności w uczestnikach projektu i pokonywania trudności w życiu,
 • przekazanie wiedzy zdobytej w czasie warsztatów rówieśnikom i zainteresowanym (poprzez zajęcia warsztatowe w szkole i opublikowanie scenariuszy zajęć + prezentacji multimedialnej)
 • integracja uczestników projektu i zachęcenie do dalszych inicjatyw edukacyjnych i prospołecznych.

 

Elementy unikatowe

 • spotkanie i zajęcia  ze specjalistą w dziedzinie komunikacji interpersonalnej (np. psychologiem)
 • zajęcia praktyczne z zakresu komunikacji interpersonalnej - nabycie umiejętności komunikacyjnych,
 • nauka przez doświadczenie – rozwój osobisty
 • propagowanie zdrowego stylu życia
 • poznanie wartości życia z pasją na podstawie sylwetki i wspomnień po Maćku Berbece ( spotkanie z przyjaciółmi Maćka m. in. ratownikiem TOPR ).

Miejsce i czas realizacji

Pierwszy etap - wyjazdowy: Baza szkoleniowa : Pensjonat KASIA,          ul. Czajki 65, 34-511 Kościelisko, tel. 18 2070422
Termin I etapu: 16 - 19 maja 2013 r.

Drugi etap - zajęcia warsztatowe dla uczniów I Liceum Ogólnokształcące
im. Króla Kazimierza Wielkiego w  Olkuszu,  ul. Polna 8;
Termin realizacji : 3 - 14 czerwca 2013 r.

 

Wykorzystanie grantu

 • zorganizowanie spotkania ze specjalistą ds. komunikacji interpersonalnej ( + materiały szkoleniowe )
 • wynajęcie przewodnika górskiego
 • zakup jednakowych koszulek z logo projektu dla uczestników (w celu propagowania projektu i inicjatywy NOWEJ ERY)
 • zakup drobnej pamiątki dla uczestników projektu,
 • pozostała kwota to dofinansowanie przejazdu, noclegu i wyżywienia.

Galeria załączników


Polecamy

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
imie nazwisko

Szkoła:
I Liceum Ogólnokształcące im. Króla Kazimierza Wielkiego, Olkusz

Adres szkoły:
Polna 8, 32-300
Olkusz

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone