Projekt nr 00061
"Eksperymentownia"

Projekt edukacyjny

Opis projektu

"Eksperymentownia" to projekt stworzenia szkolnego centrum nauki, w którym uczniowie będą mogli "bawić się" wykonując doświadczenia w oparciu o zasoby edukacyjne szkoły oraz materiały wypracowane podczas realizacji projektów edukacyjnych.  Centrum "Eksperymentowni" tworzy gabinet fizyczny, który uzyska odpowiednią szatę graficzną oraz wyposażenie w postaci tablicy multimedialnej, komputera, rzutnika, nagłośnienia, bezprzewodowy internet oraz wsparcie w postaci mobilnej pracowni komputerowej (9 laptopów). Duży ekran na ścianie będzie naszym planetarium, w którym wykorzystamy program REDSHIFT (wygrany w konkursie Catch a Star Adventurers 2007 ESO) oraz program Stellarium, program WordWide Telescope, zasoby NASA oraz Teleskopu Hubble'a. Astronomia jest ciekawym i bliskim nam tematem, w naszej okolicy znajduje sie miejscowość Koperniki z której prawdopodobnie wywodzi sie rodzina Mikołaja Kopernika (szczegóły w galerii załączników). Jest także sponsor na ofiarowanie teleskopu, może uda sie sprawę sfinalizować. Stworzymy dział odnawialnych źródeł energii w postaci elektrowni wiatrowej oraz ogniw fotowoltaicznych (zestawy już posiadamy) Atrakcyjnym źródłem energii  będzie "nieznana współcześnie" maszyna parowa (obecnie w konserwacji). W trakcie realizacji są projekty edukacyjne z fizyki: Rura Rubensa oraz spektroskop, uatrakcyjnią posiadane zestawy z optyki i fal. Dział "wysokich napięć" to po remoncie: generator Van der Graaffa, maszyna elektrostatyczna oraz induktor Ruhmkorffa (doświadczenia wykonuje nauczyciel). Wsparcie dla "Eksperymentowni" dają: dział chemii z ciekawymi doświadczeniami oraz kolekcją minerałów wspartą zasobami fotograficznymi minerałów z Muzem Historii Naturalnej z Londynu, fotografie  z Muzeum Nauki w Londynie oraz polskich agatów, dział koła fotografi cyfrowej "FOCUS FREE", dział informatyki z wystawą "starych komputerów" (AMIGA, ATARI, commdore, Toshiba) uratowanych od zniczenia. Dział informatyki daje także wsparcie w postaci pracowni komputerowych i szkolnej platformy edukacyjnej z rozbudowanymi kursami np. z fizyki w postaci bazy ciekawych propozycji doświadczeń (kilkaset), bazy interesujących portali tematycznych (LHC w CERN-ie) oraz materiałów w postaci sprawdzianów, programów symulujących zjawiska fizyczne, filmów, itp.  www.gim2.nysa.pl. Zasoby edukacyjne "Eksperymentowni" będą się  rozwijały wraz z realizacją nowych projektów edukacyjnych oraz tworzenia "nowych działów przedmiotowych".

Cele projektu

Celem projektu jest:

  •  umożliwienie uczniom rozwijania swoich zainteresowan poprzez wykonywanie różnorodnych doświadczeń, proponowanie własnych doświadczeń, wyszukiwanie ciekawych materiałów w zasobach internetu, które można wykorzystać na zajęciach.
  • usystematyzowanie realizowanych w szkole projektów edukacyjnych, aby efekty pracy uczniów można było wykorzystać do podniesienia atrakcyjności nauczania przedmiotów ścisłych i wzbogacenia szkolnej bazy ciekawymi pomocami naukowymi.
  •  utworzenie szkolnego centrum nauki z bazą interesująch dla uczniów doświadczeń naukowych i możliwością poczucia się  "prawdziwym eksperymentatorem".

Elementy unikatowe

"Eksperymentownia" jest szkolnym centrum nauki, wspótworzonym przez uczniów i dla uczniów, oczywiście pod opieką nauczycieli. Dostęp do niej będzie bezpłatny. Doświadczenia będzie można wykonywac na dwa sposoby:

  1. w świecie realnym; gabinet fizyczny, chemiczny, pracownie informatyki, pracownia fotograficzna,
  2. wirtualnie; stworzona została platforma edukacyjna z propozycją wykonania kilkuset doświadczeń, symulacjami komputerowymi, bazą ciekawych stron internetowych. www.gim2.nysa.pl.

W zajęciach będą mogli brać udział także uczniowie szkół podstawowwych np. podczas Dni Otwartych Szkoły lub Warsztatów Przyrodniczych organizowanych w naszej szkole. Uczniowie mogą także wykonywać pokazy doświadczeń dla rodziców.

Projekt jest rozwojowy, ponieważ w kolenych latach oferta doświadczeń będzie wzbogacana o nowe projekty edukacyjne uczniów, ograniczeniem są tylko środki finansowe, ale mamy za to nieograniczoną wyobraźnię i kreatywne osoby pragnące "robić duże rzeczy".

Jak powiedział A. Einstein:

"Wszyscy wiedzą, że czegoś nie da się zrobić, i przychodzi taki jeden, który nie wie, że się nie da, i on właśnie to robi."

Miejsce i czas realizacji

Projekt jest realizowany na terenie szkoły - Gimnazjum nr 2 w Nysie od 1 stycznia 2013 roku. Uczniowie do końca kwietnia 2013 roku realizują projekty edukacyjne, których efekty-pomoce naukowe, będą współtworzyły "Eksperymentownię". Nie ustalamy końca realizacji projektu, pragniemy aby wytworzone w trakcie realizacji kolejnych projektów edukacyjnych pomoce wzbogacały ofertę naszej "Eksperymentowni".

Wykorzystanie grantu

W przypadku uzyskania grantu na nasz projekt, uzyskane fundusze przeznaczymy na zakup nowych pomocy naukowych (lub części na wykonanie takich pomocy). Będzie wśród nich najprawdopodobniej dozymetr. aby przeprowadzić projekt "Promieniotwórczośc wokół nas" i wzbogacić "Eksperymentownię" o nowy intrygujący dział pomocy naukowych dotyczących promieniotwórczości.

Galeria załączników


Polecamy

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
imie nazwisko

Szkoła:
Gimnzjum nr 2 w Nysie, Nysa

Adres szkoły:
Bolesława Prusa 14, 48-303
Nysa

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone