Projekt nr 00066
Ciekawa chemia, czyli chemia po lekcjach.

Projekt edukacyjny

Opis projektu

    Kuchnia  to doskonały  warsztat  pracy,  w  którym  można  odkrywać  i  wyjaśniać  takie  ciekawe procesy, jak wytwarzanie przez żywe organizmy CO2, który powoduje, że drożdżówka rośnie, biszkopt nie ma zakalca a z napoju musującego CO2 ulega desaturacji. To  dzięki  chemicznym  prawom przy  kuchennym  stole  radzimy  sobie  z  wieloma  niedogodnościami  życia  codziennego, wiemy  jak  pozbyć  się  kamienia  z  czajnika,co  zrobić, aby  jabłka na szarlotkę nie  czerniały a mydło zawsze się pieniło.  Każdy z Was, często nieświadomie, jest wykonawcą kuchennych eksperymentów: elektrolizy soli kuchennej towarzyszącej gotowaniu ziemniaków, wody na makaron, rozkładu wodorowęglanu sodu w podwyższonej temperaturze podczas pieczenia ulubionego ciasta.  Spróbujemy  razem  przez  kuchenne  drzwi  zajrzeć  do  królestwa chemii i odkryć tajniki tej efektownej nauki.

          Aby odkryć piękno i niepowtarzalność chemii nie trzeba uczyć się skomplikowanych wzorów i równań reakcji chemicznych  na pamięć. Wystarczy poszukać substancji na półkach w domu i w domowym zaciszu wykonać proste, ale bardzo ciekawe i pomysłowe doświadczenia chemiczne ukazujące drugie oblicze nie zawsze uwielbianej dziedziny wiedzy. Zabaw się i oczaruj kolegów oraz  koleżanki, a przy okazji poznaj piękną stronę chemii.

Cele projektu

  • Stworzenie możliwości uatrakcyjnienia nauczanego przedmiotu szkolnego.
  • Kształcenie badawczego sposobu myślenia, właściwego dla nauk ścisłych.
  • Stworzenie uczniom szansy na rozwijanie wielu umiejętności, być może dotychczas niezauważanych u nich.
  • Pokazanie, że gospodarstwo domowe to doskonałe laboratorium, w którym można poznać tajniki nauk przyrodniczych.
  • Powiązanie przemian chemicznych i fizycznych z życiem codziennym.
  • Doskonalenie umiejętności obserwacji, analizy, wnioskowania z przeprowadzonych eksperymentów.

Elementy unikatowe

     Uczniowie realizujący zadania projektowe mają możliwość rozwijania swoich zdolności nie tylko przedmiotowych z nauk ścisłych, ale również jest to szansa dla uczniów, którzy deklarują, że są humanistami. Uczniowie, odpowiadając na pytania zawarte w zadaniach projektu, uzmysłowią sobie, że zjawiska chemiczne obecne są w ich życiu, a oni sami wpływają na ich przebieg. Realizując projekt, uczniowie mają dojść do wniosku, że to, co wczoraj było jeszcze dla nich niejasne, to teraz już po samodzielnym eksperymentowanu i nabyciu wiedzy, pozwala im z łatwością wytłumaczyć zaobserwowane zjawiska innym osobom. Uczniowie biorący udział w projekcie wyniki swojej pracy przedstawią na imprezie szkolnej pt.: Noc z chemią, w czasie, której będą mieli możliwość samodzielnego eksperymentowania i logicznego rozwiązywania zagadek chemicznych. Na tym spotkaniu z chemią również będą mogli się zapoznać z procesem warzenia piwa i produkcją papieru czerpanego oraz sami przygotują i upieką drożdżówkę. Podczas trwania projektu uczniowie zaprezentują wyniki swojej pracy w artykułach zamieszczonych w gazetce chemicznej, przedstawią poster tematyczny, prezentację multimedialną oraz samodzielnie poprowadzą pokaz efektownych eksperymentów podczas Spotkania z ciekawą chemią, na wiosnę i w Wieczór andrzejkowy. Prezentacja publiczna prac projektowych  skierowana będzie do uczniów szkół powiatu wołowskiego, rodziców oraz zaproszonych gości.

Miejsce i czas realizacji

Projekt będzie realizowany w Publicznym Gimnazjum im. ks. Jana Twardowskiego w Wołowie. 

Okres realizacji projektu luty- listopad 2012 r.

Wykorzystanie grantu

     W czasie realizacji projektu postaramy się zorganizować kiermasz, podczas którego sprzedamy ciasto, a pozyskane środki finansowe przeznaczymy na materiały potrzebne do przygotowania imprez szkolnych pt.: Noc z chemią i pokazów chemicznych na wiosnę oraz w Wieczór andrzejkowy.

W przypadku wygranej w konkursie grant przeznaczymy na zakup antyram, drukarki, materiałów do przygotowania gazetki chemicznej, dekoracji pokazu, odczynników chemicznych i sprzętu laboratoryjnego do przeprowadzenia eksperymentów w czasie pokazu. Na ukoronowanie pracy uczniów biorących udział w tym projekcie zaproszę do naszej szkoły chemika organizującego profesjonalne pokazy chemiczne i warsztaty laboratoryjne z firmy ArtScience. Mam nadzieję, że chemia stanie się dla uczniów nauką poszukiwania, odpowiadania na trudne pytania i wartą poznania przez samodzielne eksperymentowanie.

Galeria załączników


Polecamy

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
imie nazwisko

Szkoła:
Publiczne Gimnazjum im. ks. Jan Twardowski w Wołowie, Wołów

Adres szkoły:
Komuny Paryskiej 18, 56-100
Wołów

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone