Projekt nr 00028
W jaki sposób współczesna młodzież może pomóc mieszkańcom Afryki na przykładzie Rwandy?

Projekt edukacyjny

Opis projektu

W ferie zimowe uczennica II klasy gimnazjum - Tosia wyjechała z wolontariuszami do Rwandy. Zapoznała się z życiem tamtejszej ludności.

Tak zrodziła się myśl o pomocy małym mieszkańcom Rwandy. Tak zrodziła się myśl o wzięciu udziału w konkursie na projekt gimnazjalny.

Pięcioosobowa grupa młodzieży spotka się co tydzień, aby ustalić sposoby realizacji projektu. Na początku wymyśli pytania do ankiety, którą przeprowadzi wśród gimnazjalistów. W ankiecie zapyta,czy młodzież jest świadoma problemów współczesnej Afryki, czy ma wiedzę o codziennym życiu na tym gorącym kontynencie, czy zna tragiczną historię tego regionu, czy pomoc małym mieszkańcom Afryki jest potrzebna i jakie są pomysły na tę  pomoc.

Po przeprowadzeniu ankiety młodzież gimnazjalna na lekcjach wychowawczych obejrzy film fabularny pt. "Hotel Rwanda"i zweryfikuje  odpowiedzi, których udzieliła w ankiecie. Zaproszony do szkoly misjonarz opowie o swojej pracy.

W następnej kolejności  uczestnicy projektu podzielą się zadaniami: dwie osoby zajmą się opracowaniem wyników ankiety w formie graficznej. Wyniki te zostaną opublikowane na stronie internetowej szkoły oraz w formie plakatu zostaną wywieszone w korytarzu gimnazjum. Pozostałe osoby zajmą sie przygotowaniem prezentacji multimedialnej o Rwandzie. Prezentacja będzie zawierała informacje dotyczące historii tego kraju (ze szczególnym uwzględnieniem ludobójstwa, które miało miejsce w roku 1994), geografii, kultury, religii, zróżnicowania etnicznego. Prezentacja ta zawierająca autentyczne zdjęcia  pokazana zostanie wszystkim gimnazjalistom i ich rodzicom.

Młodzież zredaguje  gazetkę , którą  rozda społeczności szkolnej. W gazetce znajdą się podstawowe informacje o Rwandzie, wywiad z misjonarzami, który przygotowałaTosia podczas pobytu w tym afrykańskim kraju, autentyczne zdjęcia, opowiadanie "Dzień z życia małego Rwandyjczyka", artykuł porównujący polską szkołę i szkołę w Rwandzie, krzyżówka i quiz.

Po przeprowadzeniu ankiety i wyciągnięciu wniosków młodzież wybierze najciekawsze pomysły dotyczące pomocy małym mieszkańcom Rwandy  i przystąpi do zbierania funduszy (na przykład poprzez sprzedaż własnoręcznie  zrobionych zakładek do książek, pocztówek - autentycznych zdjęć z afrykańskim krajobrazem, przeprowadzi akcję "Bułeczki za ciasteczka" polegającą na sprzedaży własnoręcznie upieczonych ciast), które zostaną przekazane uczniom jednej ze szkół w Rwandzie.

 Uwieńczeniem projektu, będzie zorganizowany przez gimnazjalistów Dzień Afryki, podczas którego poczują się choć przez chwilę jak mieszkańcy Czarnego Lądu.

Młodzież ubrana w stroje afrykańskie przygotuje dania regionalne i zaprosi na degustację afrykańskiej herbaty.  Goście z Czarnego Lądu przeprowadzą warsztaty gry na bębnach oraz warsztaty tańca afrykańskiego.  Zostanie otwarta wystawa prac fotograficzych z Rwandy. Głównym punktem Dnia Afryki będzie loteria fantowa, której dochód przeznaczony zostanie na dofinansowanie bułeczek na śniadanie dla małych mieszkańców Rwandy.

Cele projektu

Wykształcenie wrażliwości na los drugiego człowieka i umiejętności pomocy drugiemu człowiekowi.

Rozwinięcie zdolności organizacyjnej i pracy zespołowej.

Zainteresowanie  młodzieży geografią państwa afrykańskiego, historią, kulturą,religią,różnorodnością kulturową i etniczną. 

Zapoznanie z problemami współczesnej Afryki takimi jak: bieda, głód, wojny plemienne,choroby, przeludnienie.

Zapoznanie z pracą misjonarzy.

Popularyzowanie wiedzy o problemach mieszkańców Afryki..

Próba zrozumienia warunków życia afrykańskich rówieśników.

 Motywacja do podjęcia działań na rzecz polepszenia losów dzieci w Afryce.

Nawiązanie relacji z afrykańskimi dziećmi i zapoczątkowanie stałej pomocy.

Zebranie funduszy na pomoc małym mieszkańcom Rwandy.

 

 

Elementy unikatowe

Członkiem zespołu projektowego jest uczennica, która podczas podróży do Rwandy poznała życie tamtejszej ludności. Taka osoba jest mocno zaangażowana w pracę nad projektem.

Projekt rozpocznie stałą i długoterminową współpracę z misjonarzami oraz pomoc małym mieszkańcom Rwandy.

Podczas trwania projektu zostaną zebrane fundusze na bułeczki dla małych Rwandyjczyków.

Pieniądze z grantu młodzież chce przeznaczyć na organizację Dnia Afryki.

 

Miejsce i czas realizacji

Miejsce realizacji: Społeczne Gimnazjum nr 333 w Warszawie

Data rozpoczęcia projektu: 8 marca 2012 r.

Data zakończenia projektu: 25 czerwca 2012 r.

Wykorzystanie grantu

Jeśli nasz projekt zdobędzie nagrodę, pieniądze przeznaczymy na organizację Dnia Afryki.

Potrzebne będą stroje afrykańskie, produkty na dania regionalne, pieniądze na zaproszenie gości z Czarnego Lądu, którzy przeprowadzą warsztaty gry na bębnach oraz warsztaty tańca afrykańskiego.

Zakupimy fanty na loterię, której dochód przeznaczony zostanie na dofinansowanie bułeczek na śniadanie dla małych mieszkańców Rwandy.

Nagrodę przeznaczymy również na organizację wystawy autentycznych prac fotograficznych z Rwandy w szkole i w Urzędzie Dzielnicy Białołęka miasta stołecznego Warszawy.

Galeria załączników


Polecamy

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
imie nazwisko

Szkoła:
Społeczne Gimnazjum nr 333 STO, Warszawa

Adres szkoły:
Dziatwy 6, 03-109
Warszawa

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone