Projekt nr 00192
Hi! Привет! Hallo!- pociągiem marzeń w świat

Projekt edukacyjny

Opis projektu

   W każdym z nas, nauczycielu i uczniu, drzemie ciekawość poznawania świata. Jeśli dodamy do tego biegłą znajomość języków obcych, to szybko zrozumiemy, ile różnorodności, ale także ile wspólnego mamy wszyscy - mieszkańcy globalnej wioski.

   Pragnąc, aby nauka języków obcych była dla naszych uczniów otwartym oknem na świat i stała się ich pasją, zaplanowaliśmy wspólnie z młodzieżą nietypowe lekcje języka angielskiego, rosyjskiego i niemieckiego.

   Nasz projekt to fascynująca podróż, w której nauka języków będzie odbywać się poprzez literaturę, muzykę, taniec, śpiew, malarstwo oraz grę aktorską. Do podróżnego bagażu dołączamy talenty uczniów
i wskazujemy drogę, jak wykorzystać zdolności artystyczne, aby rozwijać kompetencje językowe.

  Nasz pociąg pędzi po torach wyobraźni, a jego lokomotywa przemieszcza się w czasie. Przenosząc się do przeszłości, odkrywamy największe dzieła literackie i ich autorów - Williama Szekspira, Michaiła Bułhakowa, Johanna Wolfganga von Goethego, najsłynniejszych kompozytorów - Piotra Iljicza Czajkowskiego, Ludwiga van Beethovena, najznakomitszych malarzy - Williama Turnera, Andrieja Rublowa, Ilję Riepina, Emila Bartoschka oraz inne sławy. Wracając do teraźniejszości  zastanawiamy się dlaczego tak  bardzo kochamy magię  książek J.K. Roling, co sprawia, że Zemfira zajmuje muzyczne  top listy  w Rosji,  a w Niemczech króluje Jupiter Jones i  dlaczego Brytyjka Adelle zdobyła serca fanów na całym świecie.

   Podróżnicy tej wyprawy - uczniowie obcojęzycznego koła teatralnego działającego aktywnie przy naszym liceum, dzielą się swoją wiedzą i doświadczeniami z podróży z całą społecznością szkoły oraz  gośćmi z zaproszonych szkół sąsiednich podczas następujących spotkań:

  I Podróż – Tea Time in Londonto idylliczne popołudnie przy wyśmienitej angielskiej herbacie serwowanej z pysznymi herbatnikami oraz delektowanie się najsłynniejszymi atrakcjami Londynu (Big Ben, Tower of London, London Eye, Buckingham Palace). To także  prawdziwa uczta kultury brytyjskiej i romantyczne spotkanie  w wykonaniu naszych aktorów z „Romeo   i Julią” (W. Szekspir),  i odpowiedź na to, jak żyją młodzi Londyńczycy.                              

   II Podróż Бeлые ночи b Санкт Петербургe - nasi szkolni aktorzy zabiorą nas na romantyczną wycieczkę po kanałach Wenecji Północy, miasta carów, z którego przywieziemy niezapomniany smak słowiańskiej kuchni oraz zachwycające obrazy białych nocy i  architektury: Зимний  дворец, Эрмитаж, Исаакиевский  собор. Będąc w mieście czterech teatrów operowych, nie sposób nie skusić się na teatralną  ucztę, obejrzymy przygotowany przez uczniów fragment cudownie napisanego  cyrylicą dzieła „Mistrz i Małgorzata”  (M. Bułhakow).

   III  Podróż - Unsere kulturelle Reise durch Berlin - to niesamowita wyprawa do stolicy Niemiec - Berlina, podczas której obejrzymy najwspanialsze miejsca i budowle tego miasta. A będą to między innymi: das Brandenburger Tor, der Reichstag, das Pergamonmuseum, das Rote Rathaus. A kiedy zmęczeni zwiedzaniem będziemy chcieli odpocząć, usiądziemy w cieniu lip na ulicy Unter den Linden i zasłuchamy się  w "Cierpienia młodego Wertera” (J.W. Goethe).

    Po każdym spotkaniu nasze przeżycia, emocje i wspomnienia są zapisywane na kartach prowadzonego wspólnie pamiętnika z podróży (travelogue, дневник   путешествий, Reisetagebuch), który posłuży nam jako inspiracja do samodzielnego opracowania scenariusza inscenizacji słowno–muzycznej w trzech językach: angielskim, niemieckim  i rosyjskim.

    Będzie to scenariusz o przygodach i przeżyciach młodych ludzi, którzy jako obywatele świata łamią wszelkie stereotypy kulturowe, poznają się nawzajem i pielęgnują ważne w życiu wartości, takie jak: tolerancja, szacunek i przyjaźń. 

   Dołożymy wszelkich starań, aby ta szkolna przygoda i realizowany projekt stały się celem podróży naszych uczniów na całe życie. Wierzymy, że jeśli damy uczniowi odpowiedni bilet - naszą wiedzę oraz zamienimy nasze szkolne ławki w pociągmotywację, to rozpędzony pojazd będzie mijał kolejne stacje - wyższe  poziomy znajomości języków obcych, a uczniowie nie będą już chcieli nigdy  z niego wysiąść.

Cele projektu

- Rozbudzanie zainteresowań językiem angielskim, rosyjskim, niemieckim.
- Poszerzanie wiedzy z zakresu kultury krajów anglojęzycznych, rosyjskojęzycznych,  niemieckojęzycznych.
- Wspomaganie rozwoju kompetencji językowych.
- Rozbudzanie zainteresowań czytelniczych zwłaszcza literaturą obcojęzyczną.
- Rozwijanie zainteresowań teatrem.
- Wszechstronny rozwój osobowości.

- Rozwijanie talentów aktorskich, muzycznych i plastycznych.
- Przygotowanie do aktywnego uczestnictwa w życiu kulturalnym.
- Integracja zespołu.
- Rozbudzanie wrażliwości estetycznej.
- Kształtowanie postawy ciekawości,  otwartości  i tolerancji na inne kultury.
- Umacnianie wiary we własne możliwości językowe.
- Podniesienie jakości pracy szkoły.
- Promocja szkoły w środowisku lokalnym.

Elementy unikatowe

 

Wyjątkowość naszego projektu polega na tym, że jest on realizowany jednocześnie aż w trzech językach obcych. Projekt przyczyni się jednak nie tylko do rozwinięcia umiejętności językowych naszych uczniów, ale również do przełamania  ich nieśmiałości  oraz  zaszczepienia  ciekawości poznawania  nowych kultur i innych języków świata.
Spotkania uczniów i nauczycieli różnych szkół z środowiska lokalnego będą doskonałą okazją do wspólnej integracji i zabawy. Dzięki realizacji projektu powstanie twórczy scenariusz przedstawienia, który zaowocuje ożywieniem życia kulturalnego, gdyż  w miasteczku, gdzie znajduję się nasza szkoła  nie ma  teatru ani kina.
Mamy nadzieję, że  nasz projekt przyczyni  się także  do  znalezienia prawdziwych przyjaźni oraz  życiowych  inspiracji nawet na odległych krańcach świata.

 

Miejsce i czas realizacji

Liceum Ogólnokształcące im. Marii Skłodowskiej - Curie w Kołaczycach

luty 2012 - grudzień 2012

Wykorzystanie grantu

Zakup rekwizytów oraz strojów do teatru szkolnego.
Zorganizowanie dla grupy młodych aktorów  profesjonalnych warsztatów teatralnych.

Galeria załączników


Polecamy

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
imie nazwisko

Szkoła:
Liceum Ogólnokształcące im. M. Skłodowskiej - Curie, Kołaczyce

Adres szkoły:
al. Jana Pawła II 3, 38-213
Kołaczyce

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone