Projekt nr 00149
Organizacja I zawodów robotyki ROBO-NET dla uczniów szkół średnich

Projekt edukacyjny

Opis projektu

Projekt to pomysł na integrację uczniów z różnych szkół ponadgimnazjalnych we wspólnej pasji jaką jest robotyka. Prace konstrukcyjne i oprogramowanie robotów na zawody dostarczą uczniom wielu cennych umiejętności a udział w zawodach – wielu emocji i inspiracji.

Zawody robotyki cieszą się ogromnym zainteresowaniem młodych ludzi. Jednakże do tej pory nie było zawodów skierowanych do uczniów szkół średnich.  Chcielibyśmy wypełnić to miejsce organizując właśnie takie zawody. Chcielibyśmy poprzedzić je kontaktami z innymi szkołami. Zakładamy, że nasza akcja promocyjna w szkołach a także spotkania i zapraszanie uczniów innych szkół do naszej pracowni robotyki spotka się z dużym zainteresowaniem.

Nasze szkolne koło robotyki ISKRA działa od grudnia 2010 roku, uczestniczy w nim aktywnie grupa około 30. uczniów. Mamy trzy sekcje: LEGO, MiniSumo i własne konstrukcje. Zdobyliśmy na zawodach dwa trzecie miejsca, dwa wyróżnienie i drugą nagrodę publiczności. Chcielibyśmy zarazić uczniów innych szkół naszą pasją. Zorganizowaliśmy w naszej szkole w grudniu 2011r. „Dzień Robota”, na który zaprosiliśmy uczniów innych szkół. Prezentowaliśmy skonstruowane przez naszych uczniów roboty, były prezentacje o robotyce, pokazy filmów i ciekawostek, uczestnicy pokazów byli bardzo zainteresowani i zainspirowani. Wiemy, że w kilku szkołach koła robotyki działają. Być może uda się aktywować takie koła w innych szkołach. Dlatego zakładamy, że zawody mogą odbyć się w grudniu 2012 r. ponieważ chcielibyśmy je poprzedzić kontaktami ze szkołami przygotowaniami.

Nasze koło zostało objęte oficjalnym patronatem przez Wydział Elektroniki. Mamy kontakty z kołami naukowymi Wydziału Elektroniki i Wydziału Mechatroniki Politechniki Warszawskiej. Dzięki temu będziemy mogli wypożyczyć sprzęt niezbędny do zorganizowania zawodów a także skorzystać z doświadczeń w ich organizowaniu. Ponieważ będą to pierwsze takie zawody, chcielibyśmy dobrze je przygotować i rozpocząć  tradycję organizowania ich co roku.

Cele projektu

  • Stworzenie platformy integracja młodzieży zainteresowanej robotyką z różnych szkół ponadgimnazjalnych, podjęcie kontaktów młodzieży na zawodach, wymiana doświadczeń konstruktorów, 
  • popularyzacja wśród uczniów szkół ponadgimnazjalnych inżynierskiej dziedziny wiedzy, jaką jest robotyka i automatyka i sztuczna inteligencja, 
  • zagospodarowanie talentów uczniów przez stworzenie im okazji do wspólnej działalności i realizowania pasji,
  • przyrost wiedzy i umiejętności technicznych,  elektronicznych i nformatycznych a w szczególności umiejętności projektowych, konstrukcyjnych i programistycznych uczestników projektu,
  • kształtowanie postaw: inspirowanie się twórczymi działaniami innych, zdobycie nowej pasji,  umiejętność współpracy w zespole, twórcze rozwiązywanie problemów,  pomoc innym i dzielenie się wiedzą, odporność na porażki, dążenie do osiągania sukcesów, wytrwałość, wnikliwość.

Elementy unikatowe

Wszystkie zawody robotyki organizowane zarówno w Polsce jak i w innych krajach skierowane są  do studentów, ich poziom odbiega od projektów, które mogą być realizowane w szkołach średnich. Nasze koło robotyki uczestniczyło do tej pory w trzech zawodach, ścieraliśmy się ze studentami i ośrodkami akademickimi. Dlatego chcielibyśmy stworzyć pole dla kategorii szkół ponadgimnazjalnych. Organizacja zawodów dla uczniów szkół średnich będzie dobrą okazją do integracji i aktywności uczniów różnych szkół. Pozwoli stworzyć platformę dla młodzieży zainteresowanej robotyką a porozumienie z dyrektorami szkół i nauczycielami pomoże w szkołach stworzyć koła robotyki.

Miejsce i czas realizacji

Miejsce realizacji: XIV LO im. S. Staszica

02-010 Warszawa, ul. Nowowiejska 37 A

tel.: (22) 825 13 25, fax: (22) 825 68 99

szkola@staszic.waw.pl,

strona internetowa koła: http://iskra.staszic.waw.pl

Czas realizacji:    grudzień 2012r.

Autor projektu - Hanna Stachera, absolwentka Wydziału Elektroniki PW, nauczycielka informatyki w XIV LO im. S. Staszica, opiekun szkolnego koła robotyki ISKRA.

Wykorzystanie grantu

Nagroda zostałaby przeznaczona na organizację zawodów: akcja promocyjna – druk plakatów i folderów, wysłanie listów z plakatami do szkół, zakupienie i wypożyczenie niezbędnego do zawodów wyposażenia: plansze i maty do rozgrywek, barierki, stopery i inny sprzęt pomiarowy, nagrody dla uczestników i nagrody dla szkół (ksiązki, zestawy startowe, elementy elektroniczne).

Galeria załączników


Polecamy

Dane osobowe

Imię i nazwisko lidera:
imie nazwisko

Szkoła:
XIV Liceum Ogólnokształcące im.Stanisława Staszica, Warszawa

Adres szkoły:
Nowowiejska 37 A, 02-010
Warszawa

 

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone