« cofnij do listy projektów

Projekt nr 00054
Odkrywamy piękno przemyskich okolicy.

Projekt edukacyjny

Opis projektu

Projekt "Odkrywamy piękno przemyskich okolicy" ma na celu przybliżenie uczniom wspaniałej historii oraz śladów przeszłości świadczących o życiu naszych przodków oraz o ważnych wydarzeniach, które rozgrywały się lub mają miejsce w najbliższej okolicy pięknego i zasłużonego miasta jakim jest Przemyśl.

Głównym elementem projektu będzie trzydniowa piesza wycieczka krajoznawczo-turystyczna po przemyskich okolicach. 

To tutaj zlokalizowana była jedna z największych twierdz z okresu I wojny światowej. Twierdza Przemyśl, bo o niej mowa, odegrała ogromną rolę w czasie wspomnianej wojny. Łącznie blisko ćwierć miliona żołnierzy przez ponad pół roku walczyło o zajęcie i utrzymanie umocnień. To tutaj istnieje największy suchy port przeładunkowy Żurawica-Medyka. Natomiast w Ujkowicach znajduje się niezwykły, piękny i fascynujący prawosławny Monester. Między polami Orzechowiec i Hnatkowic powstała pierwsza w tej części województwa podkarpackiego elektrownia wiatrowa, która robi imponujące wrażenie.

Oprócz Monasteru, elektrowni wiatrowej, potężnej przeładunkowej stacji kolejowej, efektownych i tajemniczych fortów Twierdzy Przemyśl, zwiedzimy także jednostkę wojskową w Żurawicy oraz przepiękny ogród botaniczny - Arboretum w Bolestraszycach.

Cele projektu

Głównym celem projektu jest umożliwienie młodzieży zapoznanie się z historią przemyskich okolicy. O ile samo miasto jest dosyć znane, to mało osób zdaje sobie sprawę, jakie wspaniałe zabytki i ślady historii kryją podprzemyskie wsie, pola i lasy.

Chcemy budzić miłość i szacunek do naszej małej ojczyzny oraz poszanowanie dla osiągnięć naszych przodków.

Wycieczka, która odbędzie się w formie rajdu pieszego, ma również propagować zdrowy tryb życia oraz aktywne formy spędzania wolnego czasu.

Ponieważ potrwa ona trzy dni pozwoli na większą integrację środowiska uczniów i nauczycieli naszego gimnazjum.

Podczas rajdu uczniowie samodzielnie będą przygotowywać posiłki oraz poruszać się za pomocą mapy i kompasu, co pozwoli im nabyć praktyczne umiejętności poruszania się w różnym terenie.

Miejsce i czas realizacji

9 maja 2011 r. - 10 czerwca 2011 r.

9-29 maja 2011 r. - przygotowanie merytoryczne do wycieczki - Gimnazjum Publiczne im. ks. Tadeusza Dłubacza w Birczy.

30-31 maja- 1 czerwca 2011 r. - wycieczka krajoznawczo-historyczna w formie rajdu pieszego po okolicach Przemyśla.

2-9 czerwca 2011 r. podsumowanie projektu - Gimnazjum Publiczne im. ks. Tadeusza Dłubacza w Birczy.

Wykorzystanie grantu

Grant zostanie wykorzystany na pokrycie części kosztów wycieczki dla uczniów uczestniczących w projekcie oraz na zakup pomocy dydaktycznych do lekcji historii oraz wiedzy o społeczeństwie.

Galeria załączników

Copyright by Wydawnictwo Nowa Era Sp. z o.o. Wszelkie prawa zastrzeżone